Gelibolu’daki Festivaller

img_2568_48201711556.jpg

Gelibolu’nun tarihî zenginliklerini keşfettikten sonra seyahatinize denk gelen festivallere uğrayabilir, ilçe halkıyla kaynaşabilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz. Seyahatinize renk katmak isterseniz bu festivalleri mutlaka not almanızı tavsiye ediyoruz. Festival ve şenliklerin detaylı bilgilerini yazımızda okuyabilirsiniz.

Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali

Bu yıl 20.si düzenlenecek olan Uluslararası Gelibolu Altın Sardalya Kültür ve Sanat Festivali Gelibolu’nun en önemli festivalidir. Her yıl 13-17 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen festival açık hava sineması ile başlayan festivali ünlü sanatçıların konserleri ile büyük bir coşku içerisinde geçiyor. Dünyaca ünlü sardalya balığının tanıtımının da yapıldığı festivalde mangalda sardalya pişirilip ziyaretçilere dağıtılıyor.

Gelibolu Uçurtma Şenliği

Her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda düzenlenen Uçurtma Şenliği’nde rengârenk uçurtmalar gökyüzünü süslüyor. 23-24 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen festivalde bando gösterileri arasında yüzlerce uçurtma uçuruluyor. Siz de bu tarihler arasında Gelibolu’ya gelirseniz çocuğunuzla birlikte eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye Geçiş Şenlikleri

Gelibolu’nun fethinin yıldönümü kapsamında düzenlenen Türklerin Anadolu’dan Rumeli’ye Geçiş Şenlikleri ilçenin geleneksel eğlencelerinden biri. Geçtiğimiz yıl 663’ncüsü düzenlenen şenliklerde törenlerin ardından Anadolu’dan Rumeli’ye geçişin temsil edildiği gösteriler yapılıyor. 21 Mayıs tarihinde düzenlenen şenlikte katılımcılara pilav ve ayran ikram ediliyor.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.