İskenderun’da Nerede Kalınır?

spa_038f0.jpg

İskenderun, bir sahil yerleşkesi olmasından kaynaklı benzer yapıdaki diğer ilçelere oranla daha çok konaklama alternatifi barındırıyor. Sahil ilçesi olmasının yanı sıra limanı ve gelişmiş sanayisi de bu durumu destekliyor. Hal böyle iken farklı zevklere ve bütçelere uygun konaklama seçeneği de kaçınılmaz oluyor. Peki, İskenderun’da nasıl bir yerde konaklanmalı? Öncelikli olarak bu sorunun cevabı ne için orada bulunduğumuza göre değişiyor. Eğer deniz turizmi için bölgeye gidiyorsanız başka, iş için gidiyorsanız başka ve gezip görmek istiyorsanız başka yerlerdeki alternatifleri değerlendirmenizi önerebiliriz.

Örneğin, deniz turizmine katkı sağlayacak bir seyahat için konaklama planınızı Arsuz bölgesine yoğunlaştırabilirsiniz. Bölgede denize girebilir, İskenderun ve yakın çevresini gezebilirsiniz. Örneğin, denize sıfır konumu ile 1960’lardan beri hizmet veren Arsuz Otel tercih edilebilir. Denize sıfır olmasa da çok yakınında bulunan Arsuz Gümüş Otel, yine denize oldukça yakın bir noktada yer alan Club Casmin Hotel de bölgede tercih edilebilecek otellerdendir. Casmin ve Gümüşotellerinde bulunan kaydıraklı havuzlar ile de tatilinize eğlence katma fikri akıllara gelebilir. Yine bu bölgede olup otelde değil de doğa aile iç içe bir konaklama yapmak isteyen ziyaretçiler için de Orient Camping alternatiflerden birisidir. Palmiye, okaliptüs ve muz ağaçları arasında denizden 400 metre uzakta yer almaktadır. Tesiste karavan ve bungalov kiralayabilir, çadırınızı bunun için ayrılmış alanlara kurabilirsiniz. Tesiste çadır bulunmadığının altını çizmekte fayda var. Ayrıca tesiste bir adet havuz da bulunmaktadır. Burayı ziyaret etmeyi planlarsanız öncesinde bir rezervasyon yaptırmak kötü sürprizlere karşı bir önlem olabilir. İskenderun’da özel işletmeler dışında kamp kuracağınız her yer için bölge güvenlik kuvvetlerine bilgi vermekte ve onların onayını almakta çok büyük fayda olduğunu unutmamakta fayda var.

Şehir merkezinde yer alan otellere bakıldığında ise burada da zincir oteller ya da butik otellerin tercihi noktasında karar vermek gerekebilir. Özellikle hizmet kalitesi anlamında risk almak istemeyen ziyaretçiler zincir otellere yönelebilir. İskenderun’da da Anemon Otel, Ramada Otel gibi alternatifler bulunmaktadır. Anemon İskenderun Otel, ilçenin ilk ve tek beş yıldızlıoteli olma özelliğini korumaktadır. Ramada İskenderun Harbour ise limana yakın konumuyla dikkat çekmektedir. Bunların dışında antik tasarım konseptiyle yerel bir otel olan The Anılife Hotels de bir başka alternatiftir. Şehir yaşamının içerisinde, yöresel izler taşıyan ve etnik unsurlar barındıran yerler de konaklama adına tercih sebebi olabiliyor. Bu açıdan bakıldığında La Perla Boutique Hotel 1800’lü yılların sonlarında inşa edilmiş olup, günümüzde otel olarak hizmet veren eşsiz bir örnek. Restoranları konusunda oldukça iddialı olan işletme aynı zamanda bölgenin ilk şarap evine de sahip olma özelliğini taşıyor. İskenderun’da eşine pek rastlanmasa da Antakya merkezde konaklamayı tercih etmeyi planlayanlar için bir iki alternatif tarihî butik otel daha önerebiliriz. 1800’lerin sonlarında yapılmış günümüzde dokusunu koruyan Jasmin Konak Otel düşünülebilir. Yine 1860’lı tarihlerde yapılan, zamanında zeytinyağı ve sabun imalathanesi olarak hizmet vermiş ve günümüzde otel olarak kullanılan Savon Otel de etnik ve kültürel ruhu yaşamanız için tercih edebileceğiniz konaklama duraklarındandır.