Google+

Mardin Gezilecek Yerler

961512 Ara 2015Lokasyon Detay

Mardin gezilecek yerleri ile size gelip geçen onlarca uygarlığın tarihini, inancını ve kültürünü mistik bir arkaplanda anlatır. Çeşitli inanç ve kültürün hoşgörü içinde yaşadığı Mardin'de gezilecek yerler listesi oldukça geniştir. Buraya yerleşen topluluklar çeşitli camiler, kiliseler, manastırlar ve kaleler inşa ederek kentin eşsiz tarihi dokusuna katkıda bulunmuşlardır.

Mardin Gezilecek Yerler
mardinkulturturizm.gov.tr

Turistleri mest eden tarihi evleriyle ünlü kentte geçmişe doğru bir yolculuk yapacaksınız. Bu masalsı şehrin en ünlü gezi noktalarını Mardin gezilecek yerler listesinde sizin için derledik.

Mardin lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Mardius Tarihi Konak, Izala Boutique Hotel, Tughan Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Sahmeran Otantik Pension, Basak Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Zinciriye Hotel, Dara Konagı, Gazi Konagi Butik Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Mardin aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Mardin Gezilecek Yerler

Geleneksel Mardin Evleri

Mardin Gezilecek Yerler-1
data.whicdn.com

Mardin gezilecek yerleri arasında geleneksel Mardin evleri, kendine özgü mimarisiyle birçok turistin ilgisini çekmektedir. Mazı Dağı yamaçlarına kurulan kentin görünümü birbiri üzerine binmiş evler şeklindedir. Sıkışık yapılaşmaya rağmen simetrik bir görüntü oluşturan evler ayrıca mükemmel bir manzaradır. Mardin evleri iki nedene bağlı olarak taştan yapılmıştır. Bölgede sarı kalker taşı çıkarılması ve sıcak iklim Mardin evlerinin oluşum nedenleridir. Evlerde büyük oranla taşlar kullanılmış ahşap ve diğer malzemeler mümkün olduğunca az kullanılmıştır. Kalker taşının kolay şekil verilebilir olmasından dolayı evlerdeki süslemeler de taşlardan yapılmıştır.

Ortaçağ mimarisini günümüze taşıyan evlerde, güneş ışınlarını engellemek amacıyla avluların batı duvarları yüksek yapılmıştır. En az iki kattan oluşan ve geniş bir alana inşa edilen Mardin evleri muhteşem mimarisiyle yerli yabancı birçok turist ağırlamaktadır. Kentsel sit alanı ilan edilen bölge Mardin'in önemli turizm değerlerinden biridir. Mardin'i ziyaret ettiğinizde ilk uğramanız gereken yerlerden biri olan geleneksel Mardin evlerini mutlaka görmelisiniz.

 • Ulaşım: Mardin Evleri'ne Mardin-Midyat otobüslerine binerek ulaşabilirsiniz. Evler arasındaki sokaklar oldukça dar olduğundan Mardin Evleri'ne en iyi ulaşım yöntemi taksi ile ulaşımdır. Taksiye binerek Mardin Evleri'nin başlangıç bölümünde indiğiniz takdirde tarihi evleri sokak aralarını gezerek dolaşabilirsiniz.

Mardin Kalesi

Mardin Gezilecek Yerler-2
hurriyetdailynews.com

Mardin'in gezilecek yerleri içinde Mardin Kalesi ayrı bir yer tutar. Mardin'in en eski mimari yapılarından biri olan Mardin Kalesi 1600 yıllık tarihe sahiptir. Hamdaniler tarafından son görünümüne kavuşan kale, günümüze kadar onlarca medeniyete tanıklık etmiştir. Ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkaran bu yapı aynı zamanda tüm Mardin'e hakim manzarasıyla da oldukça ilgi çekici. İlk olarak M.S. 4. yüzyılda güneşe tapan bir kral olan Şad Buhari tarafından mesken kabul edilen kale 10. yüzyılda Hamdaniler tarafından yeniden oluşturulmuştur.

Cami, hamam ve ambarların bulunduğu kale, Mardin ovasından 1000 metre yüksekliktedir. Tarihi boyunca birçok kuşatmaya karşı direniş gösteren bu muhteşem kaleyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. 1987'den beri ziyarete kapalı olan ve son yıllarda restorasyon çalışmalarının sürdürüldüğü Mardin Kalesi'ni çalışmalar bittiğinde ziyaret edebilirsiniz.

 • Ulaşım: Mardin Kalesi'ne toplu ulaşım yoktur ancak taksiye binerek kaleye ulaşabilirsiniz. 

Deyrulzafaran Manastırı

Mardin Gezilecek Yerler-3
anatoliahistory.com

Mardin'in tarih öncesi bir yerleşim yeri olduğunu anlatan ve çağlar öncesinden gelen bir yapı olan bu manastır Mardin'in gezilecek en önemli yapılarındandır. Mardin'in Turabdin bölgesinde yer alan Deyrulzafaran Manastırı'nın geçmişi M.Ö. 4000 yılına dayanır. İlk olarak güneşe tapan Süryaniler tarafından tapınak olarak inşa edilen manastıra, çeşitli yıllarda Romalılar tarafından eklemeler yapılmıştır.  Mezopotamya toplumlarının en büyük mirasçıları Süryanileri temsil eden en eski yapı Deyrulzafaran Manastırı'dır. Manastır, adını yapımında kullanılan ve çevresinde yetişen zafaran çiçeklerinden(safran) almıştır. Büyüleyici bir avluya sahip olan bu yapı taş yapı sanatının en güzel örneklerini barındırır.

Beş bin  yıl önce güneş tapınağı olarak inşa edilen manastıra Hıristiyanlar tarafından Meryem Ana Kilisesi, Kubbeli Kilise ve Azizler Evi eklemeleri yapılmıştır. Günümüzde Süryaniler tarafından ibadethane ve okul olarak kullanılan Deyrulzafaran, giriş katı, kilise katı ve üst kat olarak üç kattan oluşmaktadır. Sergi alanı, revak, kiliseler ve teras alanlarına sahip olan bu çok inançlı ibadethane gezilmesi gereken önemli yapılardan. Manastırı haftanın her günü 09:00-11:30 ve 14:00-17:30 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. 

 • Ulaşım: Mardin'in 5 km doğusunda bulunan Manastır'a toplu ulaşım yoktur. Taksiye binerek bu tarihi yapıya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Zinciriye Medresesi

Mardin Gezilecek Yerler-4
planetware.com

Mardin gezilecek yerler listemizde sırada Zinciriye Medresesi var. Zinciriye Medresesi 1385 yılında Melik Necmeddin İsa tarafından yaptırılan bir yapıdır. Tarihi eserlerle donanmış Mardin'in güzide eserlerinden biri olan medrese, Medrese Mahallesi'nde yer alır. Mardin taş işlemelerinin burada da görüldüğü yapı Sultan İsa Medresesi olarak da bilinir. Sultan İsa, Timur'un ordusu tarafından bu medresede hapsedilmiştir. Birçok eski kitabeye ev sahipliği yapan Zinciriye Medresesi iki avludan oluşan iki katlı bir yapıdır. Oldukça yüksek bir mevkiye konumlanmış olan tarihi yapı geçmişte rasathane olarak da kullanılmıştır. Medreseyi 08:30 ve 18:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

 • Ulaşım: Zinciriye Medresesi oldukça yüksek bir tepede bulunduğundan dolayı bölgeye toplu ulaşım yoktur. Medrese'ye taksilerle veya araç kiralama yöntemiyle ulaşabilirsiniz.

Kırklar Kilisesi

Mardin Gezilecek Yerler-5
staticflickr.com

Önemli tarihi yapılardan biri olan bu kilise, Mardin'in gezilecek yerleri arasındadır. Süryaniler tarafından 6. yüzyılda Mor Behnam ve kız kardeşi Saro adına inşa edilen Kırklar Kilisesi erken dönem Hıristiyan eserlerinden biridir. Klasik Mardin taş işçiliği ile inşa edilen Kilise, önemli bir turizm merkezidir. Cumhuriyet Meydanı'na çok yakın olan kilise Şar Mahallesi'nde yer alır. Kilise adını 1170 yılında kırk şehitlere ait kemiklerin buraya getirilmesi olayından almıştır. Taş oymacılığının en güzel örneklerine sahip olan Kırklar Kilisesi, geniş bir avluya ve avlu içinde bir çan kulesine sahiptir. Günümüzde Ortodoks ibadethanesi olarak kullanılan bu yapıda el yazması Süryani İncilleri de bulunmaktadır. 1500 yıllık tarihe sahip Kırklar Kilisesi Mardin'in görülmeye değer en eski yapılarından biridir. Kırklar Kilisesi'ni haftanın her günü 09:00-11:30 ve 13:00-17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

 • Ulaşım: Cumhuriyet Meydanı'na bir sokak mesafede bulunan Kırklar Kilisesi'ne Mardin merkezindedir. Kiliseye 1. Cadde üzerinden yürüyerek 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

Mardin'de Gezilecek Diğer Yerler:

 • Mardin Ulu Camii
 • Kasımiye Medresesi
 • Mardin Müzesi
 • Eski PTT Binası
 • Gurs Vadisi
 • Bırbıra Mağaraları
 • Surur Hanı
 • Dara Örenyeri
 • Mor Sabarro Kilisesi
 • Deyrulumur Manastırı

Mardin gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Şehir hakkında daha detaylı bilgi için gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz. 

Mardin ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-