Muğla’nın Gece Hayatı ve Festivalleri

1931895-mugla-gece.jpg
 

Küçük ve renkli evlerin ay ışığına bürünmesiyle, Muğla’da gece hayatı başlar.

Muğla’nın gece eğlencesi daha çok gözde tatil mekanları olarak nam salmış ilçelerinde oldukça renkli ve hareketli geçer. Ancak ulaşım kolay olsa da siz gecenizi merkezde geçirmek isterseniz, diğer ilçelere oranla kısıtlı da olsa, eğlenmek için farklı seçenekler bulabilirsiniz.

Öncelikle, Muğla’nın merkezinde birbirinden renkli ve farklı kültürlere göre organize edilmiş gece kulüpleri bulabilirsiniz. İçlerinden canlı müzik performansı organizasyonu olan kulüpleri tercih ederseniz müzik dolu bir akşam geçirebilirsiniz. Kimilerinde disko formatında eğlenirken bazı kulüpler de size deniz manzarası eşliğinde cıvıl cıvıl bir fasıl ortamı sunmaya hazırlanmaktadır.

Sakin bir akşam geçirmek isterseniz, dağ hazasıyla temizlenmiş bir atmosferde mis gibi kokan çiçeklerin arasında ve çarşaf gibi serili denizin yanı başında keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz. Yaz aylarında sahil şeridinde dolaşıyorsanız, kendi imkanlarıyla müzik yapıp eğlenen genç gruplara da denk gelebilirsiniz.

Sanatsız duramam diyenler için de alışveriş merkezlerindeki sinemalar, belediye tiyatroları yine sahne performansları izleme imkanı bulmak isteyen ziyaretçiler için alternatif oluşturabilir.

Bahar aylarından itibaren, belediyenin etkinlik takvimini de incelemeye koyulabilirsiniz. Muğla’da sayısız şölen düzenlenmektedir. Bunların kimisini geleneksel festivaller, kimisini ise bölgedeki turizmi canlandırmak için organize edilen etkinlikler oluşturmaktadır. Genellikle renkli geçen bir gündüz programının ardından geceleri büyük sanatçıların da katıldığı konserler, kültürel aktivitelerle stres atma imkanı bulabilirsiniz.

Kültür ve sanat etkinliklerine önem veren Muğla Belediyesi, hem yerel halkı hem de ziyaretçileri için yılın tüm aylarında farklı kültürel faaliyetler organize etmektedir. Ancak festivallerin çoğu yine merkez dışındaki ilçelerde gerçekleşse de belli başlılarını sizler için derledik.

Bodrum Deve Güreşi Festivali: Ocak ayında düzenlenen kortej alanında buluşulmasının ardından etkinlik başlatılır.

Bodrum Bitez Mandalina Şenliği: Ocak ayında konserler ve stantlarla renklenen şenlikte, yöresel tatların yaşatılması ve tanıtılması hedeflenmektedir.

Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali: Fethiye’de Nisan ayında gerçekleştirilen festival, bilimsel tartışmalara sebep olan kuzugöbeği mantarı sayesinde gelişen turizm kolunun bir parçasıdır.

Uluslararası Caretta Caretta Çevre Kültür ve Turizm Festivali: Haziran sonu, Temmuz başında Datça’da gerçekleşen festival kapsamında pek çok etkinlik düzenlenir.

Köyceğiz Bal ve Narenciye Festivali: Eylül ve Kasım aylarında gerçekleşen yöresel ürün festivalleridir.