Sarıkamış Mutfağı

Sarıkamış ikliminin sebze tarımına elverişli olmaması nedeniyle yörede sebze üretimi yetersizdir. Bu nedenle Sarıkamış mutfağında tahıl ve et ürünleri önemli yer tutmaktadır. Sarıkamış’ta hemen hemen her köyde sonbaharda bulgur kaynatılır, erişteler kesilir, kurut (yoğurdun suyu süzülerek yazın güneşte kurutulması) hazırlanır. Un helvası, Hurma Tatlısı, Kaz Lokması, Ayran Aşı, Kımı Çorbası, Mihriban Pilavı gibi yoğunluk tahıl ve et ürünleri kullanılarak hazırlanan yemekler Sarıkamış Mutfağı’nda önemli yer tutmaktadır. Ayrıca çevrede kendiliğinden yetişen sebze ve bitkiler de Sarıkamış mutfağında ayrı bir öneme sahiptir. Evelik, çiriş, çaşır, yemlik, ısırgan, madımak, kuzukulağı ve kımı gibi sebze ve bitkilerin bir kısmı çiğ olarak yenir, bir kısmı da yöreye özgü yemeklere eklenerek tüketilmektedir.

Yusufeli Çağ Kebap: Sarıkamış’ın en popüler lokantalarından biri Yusufeli Çağ Kebap’tır. Çağ Kebabı önceden terbiye edilmiş oğlak veya kuzu etinin yatık bir şişe geçirilip odun ateşi üzerinde pişirilmesiyle hazırlanır. Mekanda siz doyana kadar kebap gelmeye devam edecektir dolayısıyla sipariş etmeniz değil, duracağınız zamanı söylemeniz gerekmektedir.

Özcan Baba: Sarıkamış’ın yerel lezzetlerini tatmak için ideal bir lokanta. Hem ev yemekleri hem de kebap yapan Özcan Baba, uygun fiyatıyla da tercih sebebi. Lezzetli etleri, yemekleri ve hizmetiyle pek çok Sarıkamışlının da öncelikli tercihi.

Antep Sofrası: Pide, lahmacun, kebap ve ızgara çeşitleri sunan bir kebapçı Antep Sofrası. Lezzetli ve uygun fiyatlı olması sebebiyle tercih edilebilir.