Donetsk’te Gece Hayatı  

donetsk-ukraine-city-views-27.jpg

Donetsk'te en meşhur 4 gece kulübü ve tiyatro ile 5 en iyi restoranı "gece hayatı" başlığımızda tanıtacağız. Ancak bu mekânların çoğu iç savaş sebebiyle şu an için kapalıdır. Bölgede kesin barış sağlandıktan sonra Donetsk'e giderseniz aşağıdaki mekânlara gitmenizi öneririz.

Virus isimli gece kulübüyle başlayalım zira burası Donetsk'in en ünlü gece kulübüdür. Normal şartlarda 22.00-05.00 saatleri arasında açık olan bu mekânda dans pisti dışında bowling oynayabileceğiniz bir bölüm ve sushi bar da mevcut. Şehirde en popüler olan DJ'ler bu gece kulübünde performans sergiliyor dolayısıyla eğlenmek isteyen Donetskliler Virus'e yoğun talep gösteriyor. Kulübün içinde VIP müşterilere ait özel bir kat var. Virus'e giriş ücreti 80 grivnadır.

Chicago Night Club Artema Caddesi üzerinde bulunan meşhur bir gece kulübüdür. Chicago'da dileyen dans pistinde eğlenirken dileyen nargile köşesinde nargile içebiliyor. Dans pisti 500, gece kulübünün tamamı ise 1.300 kişi kapasitelidir. Chicago'nun kapıları sabahın ilk ışıklarına kadar açıktır.

Donetsk'de akşam kültürel bir etkinliğe gitmeyi tercih edenler için ise önerilerimiz şöyle:

Donetsk Opera ve Bale Sahnesi Artema Caddesi üzerinde bulunur. Salon tam 976 kişi kapasitelidir. Biletinizi 10.00-19.00 saatleri açık olan gişeden alabileceğiniz gibi resmi internet sitesi üzerinden de alabilirsiniz. Ukrayna'daki en önemli opera sahnelerinden biri burasıdır. 1936'da açılan Donetsk Opera ve Balesi'nde 1941'den beri temsiller sahnelenir. Uzun süre sadece Rus ve Ukrayna eserleri yorumlanan sahnede Fındık Kiran ve Notre Dame'ın Kamburu gibi Batı Avrupa eserleri de yorumlanmaktadır. Donetsk Drama ve Müzik Sahnesi yine Artema Caddesi üzerindedir ve Donetsk kültür hayatinin en köklü kurumlarından biridir. 780 kişi kapasiteli Donetsk Drama ve Müzik sahnesi 1927'de açılmıştır.

Restoranlara gelecek olursak Egoist isimli restoran Donetsk’in en popüler lokantasıdır.Avrupa ve Japon mutfağından yemekler yiyebileceğiniz Egoist sabah 08.00’de açılır ve son müşteri gidene kadar açık kalır. Yaklaşık 200 grivna hesap ödeyerek çok lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. 230 kişi kapasiteli restoran Komsomolskiy Bulvarı üzerinde bulunur. Generala Antonova Caddesi üzerindeki Piu Gusto Donetsk’in en lüks restoranıdır ve sadece 140 kişi kapasitelidir. İtalyan mutfağı başta olmak üzere tüm Akdeniz mutfağının yemeklerini burada tadabilirsiniz. Pekin ördeği ve deniz ürünleri çok lezzetlidir ve özellikle tavsiye edilmektedir. Eva isimli restoranda Ukrayna,Asya ve Avrupa mutfaklarından lezzetleri tadabilirsiniz. Shchorsa Caddesi üzerindeki bulunan ve aynı adı taşıyan otelin içindeki Eva’da ortalama 250 grivna ödersiniz. Fonda çalınan jazz ve blues müzikleri akşam yemeğinizi daha da lezzetlendirecek. Cheluskintsev caddesi üzerindeki Avenue restoranı bütçeye daha uygun olmasına rağmen en az diğer mekânlar kadar kaliteli hizmet vermektedir. Ortalama 150 grivna ödeyerek Asya ve Avrupa mutfaklarından yemekler tadabilirsiniz. Restoranın içinde karaoke bar ve kafe bölümü de bulunmaktadır. Son olarak yine Artema Caddesi üzerindeki Iouzovka’dan bahsedeceğiz. Burada dünyanın her yerinden gelen biraları tadabilirsiniz. 700 kişi kapasiteli Iouzovka’da Avrupa mutfağından yemekler yiyebilirsiniz.