Uruguay Mutfağı

Chivito.jpg

Uruguay mutfağı tahıl ağırlıklıdır. Uruguaylıların vazgeçemedikleri yiyecek ise ettir. Konserve sığır eti üretimiyle dünyanın en meşhur ülkesi olan Uruguay için bu elbette kaçınılmaz. Özellikle parilladas dedikleri ızgara et restoranlarına çok sık rastlayacağınız ülkede İtalyan yemekleri de oldukça popülerdir. Özellikle 20. Yüzyılda yaşanan İtalyan göçünün bunda etkisi büyüktür. Atlantik kıyılarında deniz mahsullerinin ağırlıkta olduğu bir mönüyle karşılaşabilirsiniz. Ülke mutfağında en çok tercih edilen balık ise barlam balığıdır.

Ülkede dolaşırken empanadas adını verdikleri et ya da peynirden yaptıkları paylara çokça rastlayacaksınız. Pahalı olmayan bu lezzetli atıştırmalık karnınızı hızlıca doyurmak için en pratik yöntemdir. Uruguay’a gittiğinizde kesinlikle kaçırmamanız gereken bir yiyecek var ki o da chivito. Biftek, domates, marul, soğan, katı yumurta, jambon, domuz pastırması, mozerella peyniri ve mayonezle hazırlanıp kızarmış patatesle servis edilen bu kolesterol bombasının tadına mutlaka bakın, en azından bir seferlik diyetinizi bozabilirsiniz, çünkü buna değecektir.

Uruguay’ın geleneksel tatlarından asado de tira kaburga, biftek ve koyun etini çeşitli sakatatlarla birlikte barbeküde pişirererk hazırlamaktadırlar. Bir diğer ilginç yemekleri morcilla ise dulce adını verdikleri portakal ve cevizden hazırladıkları sos ya da salata ile servis edilen bir tür domuz sosisi yemeğidir.

Uruguay’da oldukça lezzetli şaraplarla karşılaşacaksınız. Özellikle kırmızı şarapların oldukça kaliteli olduğu ülkede clericoadını verdikleri şarap ve meyve suyunu karıştırarak hazırladıkları içkilerinin yanı sıra medio y medio dedikleri sek beyaz şarap ve köpüklü şarabın karışımından oluşan içkilerini de deneyebilirsiniz. Ülkenin bir diğer popüler içeceği ise şeker kamışından hazırladıkları likörleri canadır. Uruguaylıların en sevdiği içkilerden biri ise viskidir. Özellikle kendi markaları olan Dunbar’ı çokça tüketmektedirler. Uruguay’da en yaygın içecek ise Yerba Mate’dir. Sütle karıştırarak da içilebilen bu uyarıcı etkisi bulunan içeceği restoranlarda sipariş etmeniz çok mümkün değildir ama tüm marketlerde çok rahat bulabilirsiniz. Bir tür sosyal içecek olan Yerba Mate tat olarak biraz sert gelebilir, ama mutlaka deneyin.