Google+

Arama formu

Dünya Üzerindeki En İlginç Meteor Kraterleri

Dünya Üzerindeki En İlginç Meteor Kraterleri

Kraterler bir meteorun asteroidin ya da kuyruklu yıldızın bir gezegen ya da uyduya çarpmasıyla oluşur. Güneş sistemimizdeki her gezegen ve uydu da geçmişi boyunca bombardımana uğramıştır. Ay, Mars ya da Merkür gibi gezegenlerin yüzeylerindeki kraterler net bir şekilde görülebiliyor; fakat dünyamızın yüzeyi jeolojik değişimler sayesinde düzenli olarak bu izleri siliyor. Yine de dünya üzerinde yaklaşık 170 adet krater bulunuyor. Gelin en ilginçlerine birlikte bakalım.

Fotoğraf: http://apod.nasa.gov/apod/image/0810//20080930bolide_edin.jpg

1 – Roter Kamm Krateri
1 – Roter Kamm Krateri

Yer: Namibya

Namibya’nın Namib Çölü’nde yer alan Roter Kamm Krateri’nin çapı yaklaşık 2 buçuk kilometre ve derinliği 130 metre. 3,7 milyon yıl kadar önce büyük bir taşıt büyüklüğündeki bir meteorun dünyaya çarpması sonucu oluşan krater, net bir şekilde görülebiliyor; ancak kraterin içi yaklaşık 100 metre kalınlığında bir kum tabakası ile kaplı.

Fotoğraf: http://hildaandtrojanasteroids.net/RoterKamm2.jpg

2 – Kaali Krateri
2 – Kaali Krateri

Yer: Estonya

Kaali Krateri’ni oluşturan meteor, Dünya’ya 4. ila 8. yüzyıllar arasında bir dönemde çarpmış. 5 ila 10 kilometre yükseklikte atmosfer içerisinde parçalanan meteor, Dünya’ya parçalar halinde düşmüş. Bir kilometrelik bir yarıçap içerisinde 8 küçük krater oluşturan meteorun yarattığı kraterlerin en büyüğü 110 metre genişliğinde ve 22 metre derinliğinde.

Fotoğraf: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/ba/Kaali_crater.j...