Büyüleyici Bir Kış Masalına Yolculuk – Beyaz Ülke Laponya (9.Bölüm)

Kuzey Kutbu’nun ünlüleri, dostlarımız Ren geyikleri ve Husky’lerle tanıştık, bizi sonsuz güzellikler beyazlar içinde çok keyifli gezdirdiler. Şimdi onlara veda etme zamanı ve belki de gezimizin en heyecanlı ve son bölümüne doğru yine bembeyaz bir cennette doğru, Laponya’nın Inari beldesinin şirin bir köyü Ivalo yakınlarında Saariselka Tatil Köyü'ne gidiyoruz. Seyahatimiz boyunca tüm bölgede yol boyu her yerde sıkça rastladığımız “Dikkat geyik çıkabilir!” tabelalarını da sanırım çok özleyeceğiz.

Finlandiya’da yaşayan ve Sami dilini konuşan yerli halkın en yoğun yaşadığı bir bölge olan İnariLaponya’nın en kuzeyinde yer alıyor. Sıcaklık artık -31’lerde. Küçüklü büyüklü binlerce gölün hatta ülkenin en büyük üçüncü gölünün de bulunduğu bölgenin en büyük özelliği ise sunduğu doğal güzellikler, yoğun kar almasıyla kış sporları, sayısız gölleri sayesinde de yaz aylarında çok fazla turist ağırlaması.

Ivalo ise bir nehir kıyısında küçücük bir köy, ancak çevresindeki tatil köyleri, bu köylerde kış sporları, kuzey ışıkları için diğer yerlere göre daha uygun olması gibi birçok özellikleri nedeniyle oldukça popüler, kış aylarında donan göl ve nehirlerde balık avlama gibi etkinlikler de çok sayıda  turist ağırlıyor. Bu nedenle de küçük kentin bir havaalanı bile var. Doğanın güzelliği ise yine müthiş, muhteşem, yol boyu artık tavan yapan hayranlığım bir kat daha artıyor.

Akşam saatlerinde ulaşıyoruz SaariselkaTatilKöyü’ne. Otelimize (Kakslauttanen) doğru ilerlerken bir masal şehrine daha geldiğimizi düşünüyorum, etraf alabildiğine bembeyaz, dalları karlarla kaplı ağaçlar ve sevimli dekoratif sokak aydınlatmalarının ışıldattığı müthiş manzaralar.

Bu bölgedeki son gecemizde ilginç bir otelde konaklayacağız. Kar odalarının yanı sıra geleneksel kütük evlerde kalma seçeneği sunan otelin en büyük özelliği ise “igloo otel odaları” ve biz bu gece bu bölgeye özel, içi ısıtılmış, 21 derece sıcaklıktaki “cam iglo” odalarda konaklayacak ve yattığımız yerden -şansımız varsa- kuzey ışıklarını seyrederek dalacağız uykuya.

Işıl ışıl aydınlatılmış ahşap otel binasında sadece resepsiyon, restoran ve bar var.

Oda anahtarlarımızı alıyor ve bembeyaz karların ortasına kurulmuş olan igloo odalarımıza valizlerimizi kızaklarla götürüyoruz.

Odalar gerçekten de Eskimo igloo’larının kopyası ancak alt bölümdeki bir metrelik bölüm hariç, her tarafı ısıtmalı cam. Yatağımız odanın tam ortasında, yani yattığımız yerden gökyüzünü, yıldızları, mehtabı ve şanslıysanız kuzey ışıklarını seyredebileceğiz. İçinde banyo yok ama tuvalet ve lavabosu var, duşlar ise saunanın da bulunduğu ana binada. O kadar sevimli ve şirin ki, ben bayıldım bu odalara.

Yemek için ana binaya giderken manzaralar öylesine rüya gibi, kartpostal gibi ki fotoğraf çekmekten kendimi alamıyorum.

Ancak acele de etmeliyiz zira yemekten sonra kuzey ışıklarını görmek için kar motorları ile safarimiz var. Yılın yarısında karlar altında kalan ülkede özellikle Lapland bölgesinde kar motorları çok önemli bir ulaşım aracı. Arabaların giremediği yerlere kolayca giren, karlı arazide, donmuş göl ve nehirlerde kullanılabilen kar motorları, yerel halk Samiler de dâhil herkes için büyük kolaylık. Ayrıca turistler için de ilginç bir tecrübe ve çok eğlenceli. 

Gökyüzüne bakıyorum ve evet açık bir hava var ancak dolunay, üstelik de kanlı-mavi ay (bloody-blue moon) var, ışıkları görmemize engel olacak mı acaba? Heyecanımız artık dorukta.

Kar motoru safarimiz için yine özel kıyafetler giyeceğiz, hava şu ana kadar ki en soğuk hava, -31 derece. Kendi termal çoraplarımın üzerine verdikleri çorabı da giyiyorum ve mecburen 42 numara bot giymek zorunda kalıyorum. Verdikleri eldivenin içinde kendi polar eldivenim de var, kasklarımızı da takınca tam bir uzay adamına benziyoruz hepimiz.

Bu arada, motorları yine kendimiz kullanacağımız için “alkol almadığımıza dair ve eğer bir hasar verirsek 1000 euro’ya kadar (fazlasını sigorta ödüyormuş) kendimiz ödeyeceğimize dair bir belge imzalıyoruz. Bunun için de en ciddi ve sıkı eğitimimizi alıyoruz, şaka değil, -31 derecede buz tutmuş yollarda 25 dakika gideceğiz, yine ikişer kişi bineceğiz (kızaklarda olduğu gibi istersek yarı yolda kullananla oturan değiştirebiliyor). Gaz, fren ve direksiyon hakkında bilgi, motor safarisi için açılmış özel yoldan çıkmama gibi talimatları aldıktan sonra, “yavaşla, dur, hareket ediyoruz” komutları için el kol hareketlerini de öğreniyor ve yola çıkıyoruz. Yine en önde ve en arkamızda birer görevli var elbette ve gözleri hep üzerimizde.

Yerler tıkır tıkır, buz tutmuş, etraf yine alabildiğine orman, ağaçların dalları yoğun kardan eğilmiş, buz kütleleri öylesine güzel dekor yapmış ki, yüzlerce fotoğraf çekmiş olsam da bu kareleri çekemediğim için üzülüyorum ama mümkün değil tabii. Yarım saate yakın süren safariden sonra şehir ışıklarından uzaklaşıp karanlık ve açık bir alana geliyoruz, etraf bembeyaz, az ileride çam ağaçları ormanı başlıyor. Bize hemen her yerde olduğu gibi “hot berry juice” “sıcak meyve suyu” ve kurabiye ikramı yapıyorlar, doğrusu en çok da burada makbule geçiyor bu ikram. Artık heyecan dorukta, acaba ışıklar görebilecek miyiz? Ve bekliyoruz…

Yazı dizisinin diğer bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz:

1. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-1-bolum2. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-2-bolum
3. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-3-bolum
4. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-4-bolum
5. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-5-bolum-0
6. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-6-bolum
7. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-7-bolum
8. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-8-bolum10. Bölüm: https://gezimanya.com/GeziNotlari/buyuleyici-bir-kis-masalina-yolculuk-beyaz-ulke-laponya-10-bolum

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.