Köpeğiyle Meşhur Kangal - Sivas

Kangal, Sivas’ın en geniş yüzölçümü bulunan ilçelerinden biridir. Sivas’a 86, Malatya’ya 160 kilometre mesafede, Gürün ve Divriği ilçeleri arasında yer alır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kangal, 1902 yılında ilçe olmuştur. Sivas Otogar’dan Malatya yönüne giden araçlarla 1 saat gibi bir sürede ulaşım sağlanabilir.

Meşhur Kangal koyunlarını otlatan çobanların destekçisi, Kangal köpekleridir. Sivas deyince ilk akla gelen kangal köpekleri, dünyada emsali görülmemiş bir köpek türü olup normal köpeklerden biraz daha irice ve cesur görünümlü olurlar. Her yıl temmuz ayının 2. haftasıKangal Çoban Köpeği ve Koyunu Festivali düzenlenmektedir. Festivalde çeşitli etkinlikler yapılmakta ve ödüllü yarışmalar düzenlenmektedir. 2-6 aylık yavrular, Kangal Köy Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yetki verilmiş veterinerlerce kontrolleri ve aşıları tamamlandıktan sonra yurt içi ve yurt dışı yerleşik kişiler tarafından satın alınabilmektedir. 2 aylıktan küçüklerin satışı yapılmamaktadır.

İlçe merkezine giriş yapmadan birkaç kilometre önce sol tarafta Kangal Köpek Çiftliği bulunmakta. Ancak ilçeye giriş yaptıktan sonra şayet aracınız yoksa taksi ile ulaşım sağlamanız gerekli. Çiftlikte bütün köpekler demir kafesler içinde bulunmakta olup beslenme ve bakımlarına ilişkin tüm hizmetler karşılanmakta. Biraz bakımsız olduğu doğru ama ilçeye gelirseniz bu çiftliği mutlaka görmelisiniz.

İlçe merkezine giriş yapmadan fotoğraf molası verilebilecek bir diğer nokta da sonradan inşa edilmiş bir kale. Maket görünümlü ancak en tepe noktasından bakıldığında süper bir manzarası var, tabii bunun için de bir merdiven çıkmanız gerekli. Yüksek olduğu için de esiyor haliyle. Kale içerisinde şehitlerin ve Atatürk’ün fotoğrafı bulunuyor.

Ayrıca dört tarafı da bayraklarla süslenmiş. Kale önünde bulunan, arkadaşını kucaklamış asker heykeli çok etkileyici.

asker

İlçeye giriş yaptıktan sonra gezginlerin uğrak yeri olan bir diğer mekân da merkeze 13 kilometre uzaklıktaki Balıklı Kaplıca. Balıklı Çermik veya Yılanlı Çermik olarak da bilinir. Kangal bölgesinde bulunan tek kaplıcadır. Daha önce söylediğim gibi buraya ulaşım için de araç gerekli. Giriş ücreti keyif veya tedavi amaçlı olup olmadığına bağlı değişkenlik gösteriyor. Buranın termal havuzunda bulunan büyüklü küçüklü balıklar, doktor balıklar olarak adlandırılıyor çünkü havuzun suyunun sedef, egzama gibi birtakım deri hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor. Burada hem açık hem de kapalı havuz bulunuyor. Tedavi amaçlı geliniyorsa belirli aralıklarla kaplıcayı ziyaret etmek gerekli. Tesiste bulunan motelde konaklama da yapılabiliyor. Aynı zamanda bir restoran da bulunuyor. Bahçesinde bir de çeşme var, Kudret Çeşmesi adı verilmiş. Buradan su içilebiliyor ve üstelik şifalı olduğu söyleniyor. Havuza girmeden sadece temiz hava almak için bile ziyaret edilebilecek bir bölge.

Bunların haricinde Kangal ilçe merkezi düşünüldüğü kadar büyük ve gelişmiş değil. Bahsettiğim gibi gezgin noktaları çok uzak mesafelerde konumlanmış. Yine de yaya olarak gezebileceğiniz bölgede küçük çaplı yeme içme mekânları bulunuyor 

Nil Kurt

Yazar Hakkında

Nil Kurt

Tam anlamıyla bir seyahat tutkunuyum. Aktif olarak çalışıyor olmam sebebiyle sadece hafta sonlarımı,yıllık izinlerimi ve özel dönemleri kullanarak seyahat etmeye çalışıyorum.