Google+

Arama formu

89 YAŞINDAKİ ELENA MIKHAILOVNA DÜNYAYI GEZİYOR!

Bu yazı Gezimanya üyesi esen saba tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Sibirya'nın Krasnoyarsk bölgesinde yaşayan Elena Mikhailovna hiç de alışıldık yaşlılardan değil. Kendisini Büyükanne Lena olarak tanıtan bu şirin mi şirin kadın, son zamanlarda Rus medyasında sıkça yer buluyor. Nedeniyse Mikhailovna’nın seyahate olan ilgisi!  

89 YAŞINDAKİ ELENA MIKHAILOVNA DÜNYAYI GEZİYOR!

Büyükanne Lena şimdiye kadar birçok Asya ve Avrupa ülkesini seyahat etti bile. Sağlıklı ve gençken bile çoğu kişinin alamadığı bu riski Büyükanne Lena 89 yaşında ve ciddi sağlık problemleri yaşarken aldı. Evde oturmak yerine gezmeyi tercih etti bir başka deyişle. Ciddi sağlık problemlerinden kastımız gerçekten ciddi. Mesela körlüğe yakın bir görme problemi var Büyükanne Lena’nın ama bunun gezmeye engel olmadığını düşünüyor.

89 YAŞINDAKİ ELENA MIKHAILOVNA DÜNYAYI GEZİYOR!-1

İlk kez yurtdışına 40 yaşındayken, Polonya’ya giderek çıkmış ve daha sonra beş kere Çek Cumhuriyeti’ne ve iki kere Almanya’ya gitmiş. Prag’taki Karlovy Vary spalarına giderek tedavi gören Lena, Türkiye’ye de gelmiş.

89 YAŞINDAKİ ELENA MIKHAILOVNA DÜNYAYI GEZİYOR!-2

83 yaşındayken arkadaşlarının “Neden evde oturuyorsun?” sorusu üzerine hemen pasaport edinmiş ve ilk olarak Karlovy Vary’e gitmiş. Şimdi ise senede iki kez yurtdışına gezmeye giden Büyükanne Lena “Kızlar kıskanıyorlar!” diyor. Finans kaynağı ise emeklilik maaşı, sattığı çiçekler ve ailesi. Kızı endişe etse de annesinin geziyor olmasından oldukça mutlu.

89 YAŞINDAKİ ELENA MIKHAILOVNA DÜNYAYI GEZİYOR!-3

Vietnam’ı oldukça beğenmiş ve bu yolculuğu sırasında onu dünyaya tanıtan başka bir gezgin ile tanışmış: Moskovalı Ekaterina! Zaten Büyükanne Lena’yı dünyaya tanıtan Ekaterina olmuş, onun fotoğraflarını çekerek sosyal medyada paylaşmış. Bu sayede Lena’nın seyahat tutkusundan pek çok kişi haberdar olmuş.

89 YAŞINDAKİ ELENA MIKHAILOVNA DÜNYAYI GEZİYOR!-4

Babaannenin en son ziyaret ettiği ülke ise İsrail olmuş. Onu oldukça etkileyen bu ülkeyi anlatacak kelimeler bulamayan Lena, burada Ölü Deniz’de ve Ürdün Nehri’nde yüzmüş, İsa’nın mezarına hacca gitmiş ve deveye binmiş. Hatta görme problemiyle ilgili hastaneye gitmiş ve yeni gözlükler almış.

89 YAŞINDAKİ ELENA MIKHAILOVNA DÜNYAYI GEZİYOR!-5

Şu anda ise bir sonraki gezisini İspanya’ya mı İtalya’ya mı yapacağını düşünüyor. Ve “Benim yaşlarımdaki herkese söylüyorum: Seyahat etmekten korkmayın! Dünyayı görmek gerçekten gerekli ve eğlenceli” diyor.

 89 YAŞINDAKİ ELENA MIKHAILOVNA DÜNYAYI GEZİYOR!-6

Büyükanne Lena'nın seyahatlerini instagram hesabı @babushka1927'den takip edebilirsiniz...

89 YAŞINDAKİ ELENA MIKHAILOVNA DÜNYAYI GEZİYOR!-7