Dünyadaki İlginç Festivaller

Dünyamız birbirinden ilginç festivallere ev sahipliği yapıyor. Hemen hemen her ülkede o ülkenin kültürünü yansıtan eğlenceli, coşku dolu kimi zaman da garip festivaller var ve bu festivaller zamanlar o ülkenin sembollerinden biri haline geliyor. Örneğin Peru dendiğinde akıllarda canlanan simgelerden biri Takanukuy Festivali olurken Nevada dendiğindeyse Yanan Adam Festivali zihinlerde beliriyor. İşte dünya üzerinde birbirinden ilginç festivallerin yer aldığı haberimiz sizlerle…

Festivaller

1. Baby - Jumping Festival (Bebeklerin Üzerinden Atlama Festivali), İspanya

Yaklaşık 400 yıldır, kuzey İspanya’da bulunan küçük Castrillo de Murcia kasabasında, şeytan kostümlü erkekler, bebeklerin günahlarını temizlemek, onları şeytani ruhlardan ve hastalıklardan korumak için üzerlerinden atlıyor. Her sene Corpus Christi Katolik Bayramı (Katolik Yortusu) denilen kutlamanın yapıldığı gün, son 12 ayda doğan bebekler, konforlu yatakların üzerine yatırılıyor. Daha sonra kırmızı-sarı şeytan maskeli ve kostümlü erkekler, bebeklerin üzerlerinden tek tek atlıyor. Söylentilere göre bu ilginç geleneğe Katolik Kilisesi pek sıcak bakmıyor. Kilise, Katolik bebeklerin, üzerlerinden atlayan şeytan kostümlü adamlarla değil geleneksel olarak su ile vaftiz edildiğini belirterek, putperest ritüelleri ve Katolik inancı birleştiren bu festivalden kendini uzaklaştırmaya çalışıyormuş.

Baby-Jumping Festivalinin Tarihi: Her sene Mayıs ya da Haziran ayı

Baby-Jumping Festivalinin Yeri: Castrillo de Murcia / İspanya

baby jumping fest

2. The Fuji Shibazakura Festival (Sakura – Alev Çiçekleri Festivali), Japonya

Polemoniaceae ailesinin uzun süreli yaşayan bitkisi ve alev çiçeğinin bir türü olan Shiba-sakura, Japonya’da bir festivale adını vermiş. Tabii ki Shiba-sakura, sadece bu festivale adını vermekle kalmamış, aynı zamanda bu festivalin sebebi de olmuş. Nisan ayından Mayıs ayına kadar, 1.5 cm çapında kırmızı, pembe, beyaz ya da mor renkli küçük çiçekler şeklinde açan Shiba-sakura, festival süresince ziyaretçilerine adeta çiçek tarlası gibi etkileyici bir manzara sunuyor. Yaklaşık 800,000’i aşkın Shibazakura, Tokyo’nun diğer bölgelerini sayı olarak geride bırakıp Fuji’de yayılıp büyümeye devam ediyor. Japon’undan Kuzey Amerikalısına kadar, kiraz çiçeğine benzerliği ile Moss Phlox (Alev Çiçeği) ismiyle de bilinen Shibazakura, zemini adeta bir çim edasıyla kaplıyor ve bu sebeple ‘Kiraz Çimi’ olarak adlandırılıyor.

The Fuji Shibazakura Festivalinin Tarihi: Her sene Nisan ayından Mayıs ayına kadar

The Fuji Shibazakura Festivalinin Yeri: Fuji / Japonya

Sakura Festivali

3. Songkran Festivali, Tayland (Tai Yeni Yıl Festivali), Tayland

Tayland’ın en ünlü festivali olan Songkran Festivali, Budist takvimi için önemli bir organizasyon. Bu su festivali, geleneksel Tai Yeni Yılı’nın başlangıcını göstermesiyle biliniyor. Festivalin adı ‘Songkran’ ise Sanskrit dilindeki ‘gelen’ ya da ‘yaklaşan’ anlamına geliyor. Songkran’ın önemli bir elementi olan su atma, yıllık kutlamalarda daha da geniş bir yer almaya başlamış durumda. Festival zamanı, birbirine kova kova ya da su tabancalarıyla su atan insanları etrafta görmeye hazırlıklı olun. Festival boyunca aile değerleri de diğer önemli bir konu olduğundan, pek çok Taylandlı, yaşça büyük akrabalarını ziyaret eder. Ayrıca Budistler de Songkran Festivali süresince Buda heykellerinden suyun aktığı tapınakları asla boş bırakmazlar. Islak bir macera, Songkran Festivali’nde meraklılarını bekliyor.

Songkran Festivalinin Tarihi: Her sene 13 – 15 Nisan

Songkran Festivalinin Yeri: Chiang Mai, Tayland

Songkran Festivali

4. Buso (Busojaras) Festivali, Macaristan

Boynuzlu canavar gibi giyinen erkeklerin ya da bir diğer tanımıyla Busos’ların başrol oynadığı Buso Festivali’nin tarihi, 18. yüzyıla kadar gidiyor. Bu festivalde boynuzlu şeytan kostümlü erkeklerin amacı ise kışı kovmak. Festival, korkunç kostümlere sahne olsa da burada amaç aslında iyi bir sebebe dayanıyor; o da yaza merhaba demek. Bazılarının inancına göre ise Busojaras’ın kökenleri, köylülerin korkutucu maskelerle ve kostümlerle, Türk ordusunu kaçırmaya çalıştığı 16. Yüzyıla dayanıyor. Dans, müzik ve şarabın eksik olmadığı festival boyunca ürkütücü kostümleri ile sokaklarda dolaşanlar, inek çıngırakları ile sesler çıkarıyorlar. Bir hafta kadar süren festival, büyük bir doğa ateşi ve el yapımı bir kuklanın yakılmasıyla sona eriyor.

Buso (Busojaras) Festivalinin Tarihi: Her sene Mart ayı

Buso (Busojaras) Festivalinin Yeri: Mohaç, Macaristan

Buso Festivali

5. Underwater Music Festival (Su altı Müzik Festivali), Amerika

Enteresan festivale katılan dalgıçlar, Big Pine Key Adası’nda, denizin altında müzik aletleri ile adeta deniz altı konser veriyormuş gibi görünüyorlar. Dalgıçların fagot ve trombon çaldıkları festivalde, asıl amaç mercan resiflerinin korunmasına dikkat çekmek. Yüzeyden 6 metre derinde, Florida Keys kıyılarının, bir müzik festivaline ev sahipliği yapması, pek de mümkün olmayan bir durum gibi görünse de bu festival, son derece gerçek. Dalgıçlar, gitarlar, davullar ve diğer müzik aletleri ile derinlere dalıyor ve sudan ilham almış bir şarkı listesi çalıyorlar. Yapılan müziğin sesi ise su atındaki hoparlörlerle, yerel radyo istasyonlarından canlı olarak yayınlanıyor.

Underwater Music Festivalinin Tarihi: Her sene Temmuz ayı

Underwater Music Festivalinin Yeri: Big Pine Key Adası, Amerika

 

Underwater fest

6. Boryeong Mud Festival (Boryeong Çamur Festivali), Güney Kore

Her sene gerçekleşen festivalin ev sahipliğini, Seul’un 200 kilometre kadar güneyinde bulunan Boryeong Köyü yapıyor. Bu festival, tarihi bir festival olmasa da dikkat çekmeyi başarıyor. İlki 1998 senesinde gerçekleşen festivalde asıl amaç, Boryeong çamurunun tanıtımı ve pazarlamasının yapılması. Boryeong çamur yataklarından gelen çamur, güzellik malzemesi yapımında kullanılıyor ve doğal mineraller açısından oldukça zengin. İki haftalık reklam amaçlı düzenlenen organizasyon, son zamanlarda yerel halk ve turistler tarafından popüler olmuş durumda. Dikkat çeken şenlik, çamur havuzu, çamur kaydırağı, çamur hapishanesi ve çamur kayağı gibi ilginç aktiviteleri içeriyor. Güzelleşmek isteyenler, haydi Boryeong Çamur Festivali’ne.

Boryeong Mud Festivalinin Tarihi: Yaz ayları

Boryeong Mud Festivalinin Yeri: Boryeong, Güney Kore

Mud fest

7. International Kite Festival (Uluslararası Uçurtma Festivali), Hindistan

1989 yılından beri, ünlü bir Hint Festivali olan Makar Sankranti’ye ev sahipliği yapan Ahmedabad, dünyanın her bir yanından uçurtma ustasının, eşsiz buluşlarını bir araya getiriyor. Wau-balang Malezya uçurtmaları, llayang-llayang Endonezya uçurtmaları, yenilikçi dev Amerikan uçurtmaları, Japon rokkaku uçurtmaları, uçan dev Çin ejderha uçurtmaları, son teknoloji uçurtmalar gibi birbirinden ilginç uçurtma tipleri, aynı anda Hindistan’da gökyüzünü paylaşıyor ve adeta bir renk cümbüşü sunuyor. Her türde ve her tasarımda uçurtmanın kabul gördüğü festival, son derece renkli görüntülere ev sahipliği yapıyor.

International Kite Festivalinin Tarihi: Her sene Ocak ayı

International Kite Festivalinin Yeri: Ahmedabad, Hindistan

Kite Fest

Bizim içeriğimizde yer verdiğimiz festivallerin yanı sıra Holi Festivali, Domates Festivali, Portakal Festivali, Holifest İstanbul da eğlenmek isteyen kişilerin yakından takip ettiği diğer festivaller…