Dünyanın En Büyük Çölleri

Çoğumuz çölleri yalnızca kum kaplı ve çok sıcak yerler olarak bilsek de aslında gerçek bundan farklı. Çünkü aslında çöl  yıllık 40 santimetreden az yağış alan yerlere verilen isimdir. Bu noktadan hareketle de Antarktika ve Arktika bölgeleri de az yağış aldıkları için karşımıza kutup çölleri olarak çıkıyor.  Bilinene göre dünyanın yaklaşık üçte biri çöllerle kaplı fakat her yıl iklim değişikliğinden dolayı oldukça büyük alanlar çöle dönüşüyor.

Çöller hakkında genel bir bilgi verdikten sonra sizlere dünyanın en büyük on çölünden bahsetmek isteriz. Keyifli okumalar.

Antarktika Çölü

Dünyanın en büyük soğuk çölü olan Antarktika, Güney Yarımküre’nin en güneyinde bulunan kıtadır. İçinde ülke olmayan kıta aynı zamanda dünyanın en kurak yeridir. Bugüne dek en yüksek sıcaklığın 17,5 derece olarak ölçüldüğü kıtada bulunan çöl dünyanın en soğuk kutup çölü olarak karşımıza çıkıyor.

Sahra Çölü

Dünyanın en büyük sıcak çölü olan Sahra Çölü, ismini Arapça'da “sahara” kelimesinden almıştır. Çölün yüzölçümünün büyüklüğü ABD’yi kapsayacak kadar büyüktür. Görüntülerine Çölde Çay/ Sheltering Sky filminde de rastlayabileceğimiz bu çölde 10 yıl boyunca hiçbir yağmur damlasının düşmediği bölgeler vardır.

Sahra Çölü

Gobi Çölü

Orta Asya’da bulunan çölün etrafı kayalık sıradağlarla çevrilmiştir. Çölde kışları soğuk, yazları ise sıcaktır. Sıcaklık olarak bakacak olursak bu çölde sıcaklıkların -40 ve 45 derece aralığında değişim gösterdiğini söylememiz mümkündür. Çölde bitki örtüsü yalnızca dikenli çalılar ve küçük otlar içerir. Günümüze gelene dek en iyi şekilde korunmuş dinozor fosilleri de bu çölde bulunutr. Kumun yanı sıra bazı yerleri de çakıllarla kaplıdır.

Kalahari Çölü

Afrika’nın güneyinde bulunan Kalahari Çölü’nün yalnızca bir kısmı tüm mevsimlerde çöl özelliği göstermektedir. Bölgenin toprağı kızıl renkli ve yumuşak kumludur. Çölün vadileri tropik bölge hayvanları açısından çok zengindir ve fil ve antilop gibi hayvanlar bu vadilerde serbestçe dolaşırlar. Bölgenin güneybatısında Kalahari Gemsboh Milli Parkı bulunmaktadır. Bu park nesli tükenmekte olan hayvanların bakımı için özel olarak kurulmuştur.

kalahari

Rubülhali Çölü

Suudi Arabistan’ın güneyinde, Yemen’in doğusunda bulunur. Rubülhali Çölü, 693 bin kilometrekare büyüklüğündedir. Sıcak çöller arasında bulunan bölgenin sıcaklığı 36 derece ve 41 derece arasında değişim göstermektedir.

Patagonya Çölü

Patagonya Bozkırı olarak da anılan çöl, Arjantin’in en büyük çölüdür. Çölün ufak bir kısmı da Şili topraklarında yer almaktadır. 673 bin kilometrekarelik bir alanda yer alır.

Patagonya

Taklamakan Çölü

Taklamakan Çölü, Çin’in en büyük kum çölüdür. 324 bin kilometrekare büyüklüğündedir. Çölün kuraklığı yüksek dağların yağmur gölgesinde bulunmasından ileri gelmektedir. Ayrıca çölün karasal ikli kuşağında bulunuşu da hava akımlarının çöle ulaşmadan nemliliğini kaybetmesine neden olmaktadır.

Büyük Victoria Çölü

Güney ve Batı Avustralya’da bulunan çöl, Avustralya’nın en büyük çölüdür. Oldukça seyrek bir nüfusa sahiptir.

Sonora Çölü

ABD’nin Arizona ve Kaliforniya eyaletlerinin bir kısmında bulunan çöldür. 311 bin kilometrekarelik bir alanı kapsamaktadır.

Arabistan Çölü

Batı Asya’da bulunan çöl, Arap Yarımadası’nın çoğunu kaplayan bir alana sahip olup 300 bin kilometrekare büyüklüğündedir.