Dünyanın En Çok Ziyaret Edilen Müzeleri

Dünyanın ve ülkemizin pek çok köşesinde farklı konseptlerde pek çok müze ziyaretçilerini bekliyor. Bu müzeler arasında en çok ziyaret edilenleri sizler için derledik. 

1. NATIONAL MUSEUM OF CHINA

Çin’in sanat ve tarihi hakkında en kapsamlı bilgileri edinebileceğiniz Çin Ulusal Müzesi, ülkenin başkenti olan Pekin’de bulunmaktadır. Müzeyi 2016 senesinde 7 milyon 600 bin kişi ziyaret etmiştir, bu sayıyla Çin Ulusal Müzesi dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında birinci konumdadır. 1959 senesinde inşa edilen müze binası, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşu için inşa edilen On Büyük Bina’dan biridir.

Müze, 2003 senesinde iki ayrı müze olan Çin Devrim Müzesi’yle Ulusal Çin Tarih Müzesi’nin birleştirilmesiyle kurulmuştur. 200.000 m2’lik alana yayılmış olan Çin Ulusal Müzesi Tiananmen Meydanı’nda bulunuyor. Müze’yi ziyaret etmek isterseniz, pazartesi günleri hariç 09.00-16.30 saatleri arasında uğrayabilir ve Çin kültür ve tarihiyle ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.


2. NATIONAL AIR AND SPACE MUSEUM

Orijinal adı National Air and Space Museum olan Ulusal Hava Ve Uzay Müzesi ABDnin başkenti Washington, DC’de bulunmaktadır. 1946 yılında açılmış olan Müze’nin ilk adıysa Ulusal Hava Müzesi’dir. 2016 senesinde yaklaşık 7,5 milyon ziyaretçinin gezdiği Müze’de havacılık ve uzay tarihine damga vuran yüzlerce araç bulunuyor. 71.000 m2’lik iki dev hangardan meydana gelen Müze’de tarihe kötü bir damga vuran ve Japonya’nın Hiroşima kentine ilk atom bombasını atan Boeing B-29 tipi uçak da bulunuyor. 1984 senesinde uzaya fırlatan Discovery de Müze’nin en çok dikkat çeken uzay aracı dersek yalan söylemiş olmayız.

Washington’da bulunan Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’ni her gün 10.00-17.30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Müze’yi yalnızca gezmek dışında uzmanların gerçekleştirdikleri konferanslara, toplantılara ve sergilere de katılabilirsiniz.


3. PARİS LOUVRE MÜZESİ 

2016 verilerine göre 7.400.000 kişinin ziyaret ettiği Louvre Müzesi, Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan simgesel yapılardandır. Paris’e gidenlerin uğramadan dönmediği bu devasa müzede bulunan en önemli eserler arasında birinci sırada elbette Mona Lisa gelmektedir. Salı günleri dışında her gün açık olan müzeyi saat 09.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Çarşamba ve cuma günleri ise saat 21.45’e kadar açıktır.


4.NATIONAL MUSEUM OF NATURAL HISTORY

7.100.000 kişinin ziyaret ettiği National Museum of Natural History, Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington, DC eyaletinde yani başkentinde bulunmaktadır. Müze’de sergi ve araştırma programlarının ustalıkla belgelendirildiği koleksiyonlar bulunmaktadır. 126 milyondan fazla doğal bilim numunesi ve kültür eseri barındıran Müze’ye giriş ücretsizdir ve senenin 364 günü açıktır, bu sayede de çok fazla ziyaretçiye ulaşabilmiştir ve dünyanın en çok ziyaret edilen doğa tarihi müzesi olmuştur. İçinde 1.000’den fazla çalışanı olan müze 1910 yılında açılmıştır. Müze’nin hem geçici hem de kalıcı sergileri bulunmaktadır.


5. METROPOLITAN MUSEUM OF ART

New York’ta bulunan Metropolitan Museum of Art dünyanın en büyük ve en iyi sanat müzelerinden biridir. Koleksiyonunda tarih öncesi dönemden günümüze kadar uzanan eserler bulunmaktadır ve 7.006.000 ziyaretçiye ulaşmayı başarmıştır. Dünyanın her yerinden bir araya getirilmiş olan 5.000 yıllık dünya kültürüne ışık tutmaktadır. Müze iki milyondan fazla eseri içinde barındırmaktadır.

Müzenin bilet fiyatları için değişik bir uygulaması vardır. Sitesinde yazdığına göre Metropolitan Museum of Art’ın içindeki bilet gişesinden alınan biletlere ödeyeceğiniz miktarı kendiniz belirliyorsunuz. Mümkün olduğunca cömert olunması istenen gişede önerilen bilet ücretleri yetişkinler için 25 dolar, yaşlılar için 17 dolar, öğrenciler için 12 dolardır. Haftanın 7 günü açık olan Müze’yi pazardan perşembeye kadar 10.00-17.30 saatleri arasında, cuma ve cumartesi günleri ise saat 10.00-21.00 arası ziyaret edebilirsiniz. Müze Şükran Günü’nde, 25 Aralık’ta, 1 Ocak’ta ve mayısın ilk pazartesi gününde kapalıdır.