Dünyanın En Yeşil 10 Ülkesi

Çevresel Performans Endeksi (The Environmental Performance Index-EPI), ülkelerin çevreye olan duyarlılıklarını çeşitli kriterlere göre ölçmeye yarayan bir uygulamadır. Yale  Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi’nin yaptığı açıklamaya göre yeşil ülkelerin belirlenmesi işlemi, her yıl Dünya Ekonomik Forum toplantıları esnasında 25 göstergeye göre yapılmaktadır. 100 üzerinden yapılan not verme işleminde ülkeler, gösterdikleri 25 hedefin ne kadarını gerçekleştirdikleri konusunda puanlanıyor. İşte en yüksek puanı almış 10 ülke.

1. İzlanda – 93.5 Puan

Listenin en başında İzlanda yer alıyor. Dünyanın en yeşil ülkesi olarak belirlenen İzlanda bundan oldukça memnun. Burada doğayı içinize çekebilir ve insanların yaşadıkları alanı bu halde tutmalarına hayran kalabilirsiniz. İzlanda’da % 82 oranında jeotermal enerji kullanılıyor. Kömür gibi kaynakların kullanım oranı ise %18. Burası yeşil ülke olarak adlandırılmayı sonuna kadar hak ediyor. 

2. İsviçre – 89.1 Puan

İsviçre yıllar önce EPI listesinde birinci sırada yer alıyordu. Fakat son yıllarda İzlanda’nın gösterdiği başarı karşısında biraz gerilemiş durumda. Ama İsviçreliler yeşile dayalı bir toplum için oldukça sıkı çalışmaya devam ediyorlar.

3. Costa Rica – 86.4 Puan

Kosta Rica listenin üçüncü sırasında yer alıyor ve bunun için ciddi bir çaba sarfediyor. Yenilenebilir enerji kaynakları arayışında olan ülke, son yıllarda genişleyen tarım alanları dolayısıyla ormanların tahrip edilmesiyle karşı karşıya kalmıştı. Fakat geçtiğimiz 5 sene içinde milyonlarca ağaç dikerek bunu bir nevi telafi etti. Yapılan çalışmalar ve alanların korunması Costa Rica’yı 86.4 puanla üçüncü sıraya yerleştirmeye yetti. 

4. İsveç – 86.0 Puan

İsveç listenin dördüncü sırasında olmasına rağmen doğayla dost ürünleri ile dikkat çekiyor. Fosil yakıt kullanımı hakkında olan girişimleri 2020 yılında tamamlandığında ilk sıraya yükselmesi beklenen isveç, oldukça tasarruflu bir politaka sergiliyor. Kalasların ve ağaçların talaşlarını ısınmada kullanan ülke yeşili her hareketiyle koruyor ve destekliyor. 

5. Norveç – 81.1 Puan

Olası felaket senaryoları kapısında bekleyen Norveç’in kuzey kısmı küresel ısınmanın etkileriyle karşı karşıya. Yükselen C değerleri ve Arctic bölgedeki erimeler hükümeti önlem almaya yönlendiriyor. İnsanlar eko yakıtlar kullandırılmaya teşvik ediliyor. 

6. Mauritius – 80.6

Mauritius’u bu listede görmek sizleri epey şaşırtabilir. Ama bu gerçek! Bir Afrika ada ülkesi doğaya dost olmaktan vazgeçmiyor ve bütün olanaklarını kullanıyor. Mauritius yenilenebilir enerji için bütün yolları deniyor. Ve bu girişimler onu altıncı sıraya taşıyor.

7. Fransa – 78.2 Puan

Fransa EPI listesinde hızla yükselenlerden. Eko yakıtlar, organik tarım ve tasarruflu enerji burada oldukça yaygın. Hükümet insanları eko yakıt ve solar panel kullanmaya her daim teşvik ediyor. Fransa bu gidişte listenin ilk sırasına yerleşecek ve binalarını saman balyasından inşa etmeye başlayacak. 

8. Avusturya – 78.1 Puan

Avusturya yeşil anlamında daha ileri gidecek adımlar belirlese de aslında bu konuda bir eksiği yok. Avusturya, Çek Cumhuriyeti hükümeti ile bir anlaşma yaptı ve iki ülke arasındaki sınırın olduğu yere bir bahçe yapıldı. Bahçe çok sayıda meyve ağacı, bitki çeşidi ve çiçek içeriyor. Oldukça güzel ve etkileyici görünen bahçede pestisit ise kesinlikle kullanılmıyor.

9. Küba – 78.1 Puan

Küba, Avusturya ile aynı puana sahip ve bunu zararlı ve illegal pestisit kullanımı oranını düşürmesine borçlu. Söylentiye göre burada deniz seviyesini düşürmeye çalışıyorlar böylece tuzlu suyun toprağı kullanılamaz hale getirmesini önleyebilecekler. 

10. Kolombiya – 76.8 Puan

Listenin onuncu sırasında ise Kolombiya yer alıyor. Aynı göstergelerle değerlendirilen Kolombiya da pek çok yeni proje üretiyor ve yerini yeni ülkelere bırakmak istamiyor. Fakat genel olan bir şey var ki bu listenin tamamı göz önüne alındığında yukarılara doğru çıkıldıkça ülkelerin doğaya ve yeşile karşı duydukları duyarlılık ve hükümetlerin insanları teşvik ettiği yenilenebilir enerji kullanım oranı artıyor. Endemik türler korunuyor, bahçeler ve ormanlar genişletiliyor. Yeşil her daim hayattır.