Hala Ucuzken Gidilmesi Gereken 10 Yer

İnsanlar gibi gittikçe popülerliğin merdivenlerini tırmanan şehirler ve ülkeler vardır. İşte henüz keşfedilmemiş veya buna ramak kalmış, maliyeti orta hallice olan yerler.

1.Filipinler

Ucuza seyahat etmeyi seven, doğa yürüyüşlerinden hoşlanan ve ‘’Gittiğim ülkenin mutfağını tatmadan dönmem!’’ diyenler için Filipinler iyi bir seçim. Verdiğiniz paranın karşlığını fazlaca alabileceğiniz bu ülkede, ortalama restorantlarda 3 öğün yemek yaklaşık 18 dolara yenebiliyor.  

Filipinler

2.Yunanistan

Yaşlı bir adamın aşık olup hayata tekrar tutunması gibi, Yunanistan yıllarca ekonomik krizle boğuşurken bir yandan da artan turizm sebebiyle tekrar ayaklarının üstünde durmayı umut ediyor. Düşen fiyatlar sebebiyle pek çok turistin hedefi haline gelen bu yaşlı ülke, tarihi yapılar, güzel adalar ve sımsıcak kumsallar sunuyor. Ekonomik krizden kurtulduğunda fiyatların epey artacağını söylememize gerek yok sanıyoruz? 

3.Dominik Cumhuriyeti

Fotoğraflarda gördüğünüz yeşil-mavi denizler ve bembeyaz kumsallar sizlere uzak bir hayal olarak gelebilir. Ancak adını pek duymadığımız Dominik Cumhuriyeti'nde bunlar çok sıradan ve ucuz manzaralar. Ekonomik olmasıyla ünlü olmayan Karayipler'de bulunan Dominik Cumhuriyeti henüz zengin adalar arasına girememiş durumda. Cheap ve Caribbean kelimelerini birleştirip bir internet araması yaparsanız belki siz de bir gün o güzel fotoğrafların içerisinde kendinizi bulabilirsiniz. 

Dominik

4.Mexico City – Meksika

5 yıldızlı otellerin en ucuz olduğu şehirlerden birisi olan Mexico City, akla uyuşturucu çeteleriyle gelse de turist olarak gittiğinizde başınıza bela gelme olasılığı ortalamadan fazla değil. New York'da geceliği ortama 730$ olan 5 yıldızlı oteller burada geceliği 210$. Parasının karşılığını iyi almak isteyen gezginler yukarıdaki karşılaştırmadan farkı anlayabilirler. Sadece konaklama değil, yiyecek, gece hayatı ve alışveriş de bu şehirde ucuz olan şeyler listesinde. 

5.Lizbon

Tramvayları, güzel sokakları ve dik yokuşlarıyla ünlü bu kent ucuz ve görülmeye değer. 72 şehir arasında yapılan araştırmada en ucuz konaklamayı Lizbon'un sağladığı ortaya çıkmış. Geceliği 80$'a Lizbon'da kalacak bir yer rahatlıkla bulabilirsiniz.  

Lizbon

6.Bükreş

Küçük Paris diye de bilinen Bükreş, 20 yılı aşkın bir süre kominizm yaşadıktan sonra dünyaya kapılarını açtı. Her yıl artan ziyaretçi sayısı, bu şehrin ne kadar güzel olduğuna bir kanıt olabilir. Öte yandan ucuzluk konusunda listenin en iyilerinden birisi olan bu şehire bir haftasonu kaçamağı yapmak isterseniz; yemekler, şehir içi ulaşım ve konaklama dahil ödemeniz gereken tutar yaklaşık 390$ olacaktır. Bu rakam Paris'de yaklaşık 1.100$. 

7.Hindistan

Uçak için verdiğiniz paranın karşılığını indiğinizde alabileceğiniz ülkelerin başında Hindistan gelir. Neredeyse her şeyin çok ucuz olduğu bu otantik ülkeden pek çok güzel anıyla geri dönebilirsiniz. İlgi çekici pek çok yer ücretsizdir, konaklama ve yiyecekler; günlük hayatta marketten aldığınız yemekler ve ödediğiniz kiradan daha ucuz olabilir. Ayırca bu ülkeye giden yakınlarınız varsa hepsi size bu ülkeyi anlata anlata bitiremez. Doyurucu, bilgilendirici ve ucuz seyahatlarin başını açık arayla Hindistan çekmektedir. 

Hindistan

8.Sofya – Bulgaristan

Orta sınıf gezginlerin en sevdiği destinasyonlardan biri olan Sofya ekonomik seyahatin hitlerinden biri. İyi bir otelde geceliği ortalama 80 dolardan kalabileceğiniz bu şehir diğer ülkelere göre %50 daha ucuz. Ayrıca günde sadece 50 dolar harcayarak bu şehirde bir günlük ulaşım, barınma, yiyecek ve aktivite gibi masraflarınızı karşılayabilirsiniz. Sadece Sofya değil bütün Bulgaristan Lonely Planet tarafından bütçe açısından uygun bulunmuş. 

9.Nicaragua

Dönem dönem, bir Orta Amerika ülkesi 'Küçük Kosta Rika' olarak adlandırılır. Bunun sebebi ise, doğal güzellikleri, güvenliği, ucuzluğu ve az turist olması sebebiyle Kosta Rika'nın sevilen bir ülke olmasındandır. Nikaragua bu özelliği kazanmaya çalışan Orta Amerika ülkelerinden birisi. Yağmur ormanları, aktif volkanları, karayip sahilleri ve nehirleriyle alternatif turist destinasyonlarından birisi olma yolunda hızla ilerliyor. Şimdilerde günlük ihtiyaçlarınızı 20$'dan karşılayabileceğiniz ülkede yakında bu rakam artacak. Elinizi çabuk tutsanız fena olmaz! 

Nicaragua

10.Riga - Letonya

Riga'nın halen ucuz olmasının tek bir sebebi var; halen keşfedilmemiş olması. Ama bu durum her an değişebilir çünkü 2014 Avrupa Kültür Kenti olan seçilen şehir bu sebepten ötürü turist akınına uğramak üzere. Şimdilik 3 yıldızlı bir otelde kalma dahil bir günlük masraflarınız 77 dolar civarında olacaktır. Bu güzel kenti Kültür Başkenti olmuşken ziyaret etmek manidar olacaktır.