Sevilen Destinasyonlara Atfedilmiş Kokteyl Tarifleri

Kokteyl içeceklerin hemen hepsinin sıra dışı bir öyküsü vardır. Bazıları özel insanlara atfedilmiştir, bazılarına popüler karakterlerin yada sevilen seyahat destinasyonlarının adı verilmiştir. Bir kısmı da popüler bir şehrin adını almış olsa da, aslında o şehirde üretilmemiştir. Hatta adı verilmiş olan o şehirde popüler bir içecek bile değildir.

Malum bu yıl hepimiz covid sebebiyle gönlümüzden geçen ülkelere şehirlere gidemiyoruz. Fakat bir taraftan da bu şehirleri popüler yapan ne var ne yok araştırmaktan kendimizi alamıyoruz. Bugün içecekler hakkında gezerek değil okuyarak öğreneceğiniz sevilen seyahat destinasyonlarına atfedilmiş, atfedilmemiş demeden tüm ilginç kokteyllerin hikayelerini derledik. Öyleyse en sevdiğiniz içeceğinizi alın ve hemen başlayalım.

Bahama Mama

1

Herhangi bir ada tatili yaptıysanız muhtemelen bu içecek size ikram edilmiştir. Belki de Beach Boys’un söylediği Kokomo, “Bermuda Bahama, come on pretty mama…” şarkısını dinleyerek içmiş olabilirsiniz.

İsminden de anlaşıldığı gibi bu kokteyl Bahama Adalarına atfedilmiştir. Tipik bir plaj kokteyli diyebileceğimiz bu içecek yıl boyu hemen her parti için uygun bir seçenektir.

Hazırlamaya başlamadan önce kokteyl bardağını buzlukta birkaç dakika bekletin ve sonra çıkarıp içine buz küplerini koyun ve üzerine 2 yemek kaşığı portakal suyu, 1 yemek kaşığı ananas suyu, 1 yemek kaşığı rom, 1/2 yemek kaşığı hindistan cevizi aroması, 1/2 yemek kaşığı lime suyu ve 1 tatlı kaşığı kadar nar suyunu ekleyin. Servis etmeden önce üzerini ananas dilimleri ve kiraz ile süsleyip sunumu zenginleştirin.

Malzemeler:

Standart olarak kullanılan bardak kokteyl bardağı

Buz küpleri

2 yemek kaşığı portakal suyu

1 yemek kaşığı ananas suyu

1 yemek kaşığı rom

1/2 yemek kaşığı hindistan cevizi aroması

1/2 yemek kaşığı lime suyu

1 tatlı kaşığı kadar nar suyu

Servis için ananas dilimleri

Kiraz taneleri

Blue Hawaiian

Günümüzde adı Hilton Hawaiian Village Waikiki Resort olarak bilinen ve 1957’lerde adı Honolulu Kaiser Hawaiian Village’den almıştır. Dutch bir içecek firması temsilcisi olan Bols popüler bir bartender olan Harry Yee’den bir içecek tasarlamasını istemiş ve bu içeceğin de Curaçao Likörünün mavisini taşımasını istemiştir. Pek çok denemeden sonra bugün bilinen karışımdan farklı bir formu ile son halini almıştır. 1961 Elvis Presley filminde aynı isimle içecek geçmektedir.

İçeceği hazırlamak için her zamanki gibi önce kokteyl bardağını buzlukta birkaç dakika bekletin. Beklerken kokteyl karıştırıcısına buzları ve tarifte verilen sıvıları ekleyip soğuyuncaya kadar 30 saniye kadar karıştırın. Buzluktan çıkardığınız bardağın içine karışımı buzlarla birlikte dökün. Mavi rengiyle etkileyici bu karışıma daha hoş bir görünüm vermek için kokteyl şemsiyesi ve ananas dilimleri eklemeyi unutmayın.

Malzemeler:

Standart olarak kullanılan servis bardağı hurricane glass

Buz küpleri

1 tatlı kaşığı kadar votka

1 tatlı kaşığı light rom

1 yemek kaşığı blue Curaçao

Ananas suyu

sweet-and-sour mix

Ananas dilimleri

Kokteyl şemsiyesi

Brooklyn

2

Tıpkı Manhattan gibi Brooklyn de viski ile hazırlanan bir karışımdır. Bu kokteylde de tercih edilen viski de çavdardan yapılmış, daha baharatlı bir tada sahiptir. Bir başka benzerlik de coğrafi lokasyon olarak birbirlerine yakın olmaları olsa da bu iki kokteyle yakından bakınca ne kadar farklı olduklarını görebilirsiniz. Brooklyn vermut ve maraschino likörü çağrıştırır. Orijinal Brooklyn’de Fransız aperatifi olan Amer Picon kullanılırken günümüzde her yerde bunu bulmak mümkün olmadığı için tariften çıkarılmıştır. Kokteyl tarihçisi DaveWondrich’e göre bunun yerine tat olarak en yakın alternatifi olan İtalyan amaroCoiCiaro kullanılabilir.

Brooklyn hazırlamak için öncelikle kokteyl bardağını buzlukta birkaç dakika bekletin. Bu esnada koktey karıştırıcısına buz küplerini doldurun ve diğer malzemeleri üzerine ekleyip 30 saniye kadar karıştırın.  Buzluktan çıkardığınız kokteyl bardağına sadece sıvı kısmını dökün. Görsel olarak daha hoş olması için bardağı sipiralşekilde kesilmiş limon kabuğu ve kiraz tanesi ile süsleyip servis edebilirsiniz.

Malzemeler:

Standart olarak kullanılan servis bardağı kokteyl bardağı

Buz küpleri

2 yemek kaşığı kadar rye viski (yada bourbon)

2 yemek kaşığı dry vermut

1 yemek kaşığı Amer Picon (veya Cio Ciaro)

1 yemek kaşığı maraschino likörü

Limon kabuğu (sipiral olarak kesilmiş) ve kiraz taneleri

Cuba Libre

1898 İspanyol-Amerikan Savaşı döneminden beridir bilinen ve Cuba bağımsızlık savaşının sembolü haline gelmiş olan bu kokteylin günümüzde pek çok versiyonu olmasına rağmen orijinal tarifte sadece rom, su ve kahverengi şeker olarak biliniyor. 1900 yılında Coca-Cola’nın Cuba’da satışının başlamasıyla birlikte su yerini Coca-Cola eklenmiş ve böylece Amerika’da da 1900’lerin başında popülerlik kazanmış bir kokteyldir. Bacardi tahminlerine göre Cuba Libre Dünyada en çok içilen ikinci kokteyl olabilir.

Cuba Libre hazırlamak için öncelikle highball bardağı buzlukta birkaç dakika bekletip çıkardıktan sonra buz küplerini bardağa koyun. Bardağı yarısına kadar rom ile doldurup üzerini Coca-Cola ekleyip ağzına kadar doldurun. Limon dilimleri ile süslemesini yapıp servis edebilirsiniz.

Malzemeler:

Standart olarak kullanılan servis bardağıhighballglass

Buz küpleri

½ bardak kadar rom (bacardi),

½ bardak kadar Coca-Cola

2 adet limon dilimi

Mai Tai

3

Mai Tai’yi hemen zihninizde Tai coğrafyası ile ve Tai halkı ile ilişkili bir içecek olmalı diye geçirdiniz değil mi? Hayır maalesef bir ilgisi yoktur😊 Fakat Taihitian bir tarafı olduğu kaynaklarda belirtilmektedir. 1950 ve 60’lı yıllarda popülerleşmiş olan bu kokteylin ilk olarak 1944 yılında Victor J. Bergeron’un sahibi olduğu ve California’da bulunun Trader Vic’s restoranında yaratıldığı düşünülmektedir. Mai Tai daha çok “tiki kültürü”nü yansıtan restoran ve barlarla özdeşleşmiş bir kokteyldir. Bu mekanları tiki yapan ise, hasır malzemesi olan otsu şeritlerle süslemeler yapılarak egzotik beach bar havası verilmeye çalışılmış olmalarıdır. Elves Presley’in Blue Hawaii filminde de görünen bu içecek aynı zamanda yazar ArmisteadMaupin’inTales of the City kitabındaki karakterlerden FrannieHalcyon’un genellikle içtiği kokteyl olarak ününe ün katmış bulunuyor.

Mai Tai bir tarafta tiki kültürünü yansıtıyor olabilir fakat mixologlar“Mai Tai’nin diğer kokteyllerden farklı ve kesinlikle hafife alınmaması gereken bir içecek” olduğunu belirtiyor, bizden söylemesi…

Mai Tai hazırlamak için öncelikle highball bardağınızı buzlukta bir süre bekletin. Kokteyl karıştırıcıya buz küplerini doldurun ve üzerine rom, likör ve şurubu ekleyip 30 saniye kadar karıştırın. Buzluktan çıkardığınız bardağa karışımı döküp üzerine dark rom ekleyip, lime kabuğu ve nane yaprakları ile süsleyip servis edebilirsiniz.

Malzemeler:

Standart olarak kullanılan servis bardağı highball glass veya viski bardağı (oldfashioned )

Buz küpleri

2 yemek kaşığı kadar rom

1 yemek kaşığı kadar curaçao likörü

1 yemek kaşığı taze lime suyu

2 yemek kaşığı orgeat şurubu

2 yemek kaşığı dark rom

Lime kabuğu (sipiral kesilmiş)

Nane yaprakları

Manhattan

1880’lerde Newyork Manhattan Club’da yaratılmış olan bu kokteyl belkide Dünya’da en çok bilinen ve içilen kokteyl olabilir. Manhattan Amerikan viskisi, İtalyan vermut ve aromatik likörler ile zamansız bir kokteyl ve orijinal tarifine sadık kalınmış olan az sayıdaki karışımlardan biridir.

Manhattan hazırlamak için ilk olarak kokteyl bardağını buzluğa koyun ve bir süre bekletin. Bu esnada kokteyl karıştırıcısına buz küplerini ve diğer sıvıları ekleyip tamamen soğuyuncaya kadar karıştırın. Buzluktan çıkardığınız kokteyl bardağına karışımın sadece sıvı kısmını dökün (buzlar hariç) üzerini kiraz tanesi ile süsleyip servis edin.

Malzemeler:

Standart olarak kullanılan servis bardağı kokteyl bardağı

Buz küpleri

4 yemek kaşığı kadar bourbon veya çavdardan yapılmış viski

2 yemek kaşığı kadar sweet vermut

2-3 damla kadar Angostura likör

1-2 damla kadar portakal likörü

Kiraz taneleri

Singapore Sling

4

İlk olarak Singapur'da Ruffles Hotel’deLong Bar’da yaratılan bu karışımın orijinal tarifi aynı barda çalışan NgiamTongBoon’a aittir. Zamanla karışımın tarifinde ekleme ve çıkarmalar yapılmış ve tatlı kokteyl versiyonları da üretilmiştir. Bir klasik olan orijinal tarif ilk olarak 1930 yılında Harry Craddock tarafından yazılmış olan “The Savoy Coctail Book”da geçmektedir.

SingaporeSling hazırlamaya başlamadan önce Hurricane Glass buzluğa koyup birkaç dakika bekletin. Bu esnada kokteyl karıştırıcıya önce buz küplerini ve üzerine soda hariç tüm sıvı malzemeleri ekleyip 30 saniye kadar karıştırın. Buzluktaki bardağı çıkarıp içine tüm karışımı ekleyin fakat buzları kokteyl bardağına dökmeyin. Kokteyl bardağının üzerine soda dökerek doldurun. Portakal dilimleri ve kiraz taneleri ile süslemeyi tamamlayıp servis edebilirsiniz.

Malzemeler:                                                                                 

Standart olarak kullanılan servis bardağı Hurricane Glass

Buz küpleri

3 yemek kaşığı cin

1 yemek kaşığı Grand Marnier (portakal&konyak likörü)

1 yemek kaşığı vişne likörü

1 yemek kaşığı bitkilerden yapılmış likör

1 fincan kadar ananas likörü

½ fincan kadar taze lime suyu

2-3 damla kadar bitter (jagermeister veya campari )

Soda

Portakal dilimleri

Kiraz taneleri

Spritz Veneziano

İtalya’da çok sevilen ve aperatif olarak servis edilen Spritz Veneziano’nun kökeni 1805 Napoleonic savaşı dönemine Avusturyalıların yerel İtalyan şarabına su eklemesiyle yaratılmıştır. Zaman içinde su yerine sodalı su ve şarabın yerine de Prosecco ve Aperol almış ve bugünkü tarifi oluşmuştur. Aperalcentiyana, ravent ve cinchona'dan yapılmış klasik bir İtalyan acı aperatifidir. Canlı bir turuncu tonu vardır, bu yüzden yaz aylarında genellikle popülerdir. Bu nedenle SpritzVeneziano yemeklerden önce aperatif olarak servis edilir.

Spritz Veneziano hazırlamak için lowball bardağı buzluğa koyun ve birkaç dakika bekletin. Bardağı buzluktan çıkarıp içine buz küplerini koyup üzerine 2 yemek kaşığı prosecco, 1 yemek kaşığı Aperol ekleyin. Son olarak bardağın üzerini soda ile tamamlayın ve üstüne portakal dilimlerini koyup bu şekilde servis edin.

Malzemeler:                                                                                 

Standart olarak kullanılan servis bardağı lowball glass

Buz küpleri

2 yemek kaşığı prosecco

1 yemek kaşığı Aperol

Soda

Portakal dilimleri

Moscow Mule

5

Moscow Mule’un ilk yaratılıp sunulduğu yer maalesef tahmin ettiğiniz gibi Moskova değil 😊Mixolojist Dhanashree Kirdat Punekar’ın verdiği bilgiye göre votka bazlı bu kokteyl 1940’larda Amerika’da yaratılmıştır. O yıllarda votka Amerika’da popüler bir içecek değildir ve Rus işi olarak adlandırılmaktadır.

John G. Martine votkayı Amerika’ya getirip satmayı planlamıştı... Günlerden bir gün Martine hiç votka satamadığı için üzgün bir şekilde Los Angelas’taki Cock “n” Bull adındaki bir bara gider ve sahibi Jack Morgan ile karşılaşır. O da tek bir tane zencefilli bira satamamış olduğundan üzgündür. Orada bir de bakır madeninden yapılmış mug satması gereken fakat hiç satış yapamayan bir başka satış temsilcisi daha bulunmaktadır. Bu üç kişi zaman ve para kaybettiğini düşünerek bir araya gelir, bu iki içeceğin karıştırılıp bakır mug’da servis edilmesi şeklinde bir çözüm üretirler. Peşinden iyi bir pazarlama planı çalışıp uygulamaya geçirirler. Ve mutlu son! Satışlar çok çok artar ve üstelik votka da Amerika’da diğer içecekler kadar çok tüketilmeye başlar. Bu kokteyle Moscow Mule yani “Moskova Katırı” adı verilir. Amerika’da votka Rus içeceği olarak ilişkilendirilme eğilimi olduğu için Moskova kelimesi seçilmiştir. Mule kelimesi ise gingerbeer’ın kokteyle kattığı ilk aroma, ilk tat duyumunu benzetmek için verilmiştir.

Peki neden bakır mug kullanılmaya devam ediyor derseniz; kokteyller taşıdıkları benzersiz aroma ve tatlarıyla ve tabi ki sunumlarıyla ayırt edilebilir olmalıdır. Bu nedenle bakır mug öncelik yukarıdaki hikâyenin doğrulaması gibidir ve kokteyle ayırt edici bir görsellik ve geleneksellik katmaktadır. Ayrıca bakır mug zengin aroma algısını güçlendirirken cama göre daha uzun süre soğuk kaldığı için serinlik hissini de artırmaktadır.

Moscow Mule hazırlamak için yine altın kural ilk olarak servis edilecek kap buzlukta birkaç dakika bekletilecek, sonra çıkarılıp içine buz küpleri koyulacak. Üzerine votka, yarım lime suyu ve gingerbeer eklenecek. Son olarak spiral olarak kesilmiş lime kabukları ve nane yaprakları ile süsleyip servis edebilirsiniz.

Malzemeler:

Standart olarak kullanılan servis bardağı bakır mug

Buz küpleri

1 fincan kadar votka

3 fincan kadargingerbeer

Yarım lime suyu

Lime kabukları

Nane yaprakları

Long Island

Her ne kadar Robert "Rosebud" Butt New York’ta Long Island’da Oak Beach Inn’de çalıştığı dönemde yeni kokteyller oluşturmak için 1972’de katıldığı bir yarışma için ürettiğini söylese de başka bir hikâyeye göre bu kokteylin ilk üretimi 1920’lerdedir. O yıllarda kokteylin içeriğinde ufak farklılıklar bulunmaktadır. Kokteyl adını, Tennessee-Kingsport’daLong Island adında yerel bir topluluktan adını almıştır. Amerika’da kokteyller popülerliğe kavuştukları gruplardan da adını alabilmektedir. Tıpkı Long Island versiyonlarından biri Greatful Dead olduğu gibi. Bu versiyon aynı zamanda Purple Rain ya da Black Superman olarak da bilinmektedir. Bu versiyonda kola yerine soda eklenmiştir. Adios Motherf****r ️da Long Island Ice tea ile hazırlanan versiyonlarından biridir ve kola yerine limon veya lime soda eklenmiştir. Kola’nın yerini cranberry suyu eklenmişse bu durumda kokteylimiz Long Beach Iced Tea adını alıyor. Amerika’da özellikle batıda Long Island Tea tekilasız yapılıyor. Orijinal tarifi baz alırsak buna Texas Teade denilebilir.

Long Island hazırlamak için collins bardağı buzluğa koyun ve birkaç dakika bekletin. Çıkardıktan sonra içine buz küplerini koyun. Kola hariç diğer sıvı malzemeleri buzun üzerine dökün. En üste kolayı dökün ve ufak bir hareketle karıştırın.Spiral şekilde kesilmiş limon kabuklarıyla süsleyip pipet ile servis edebilirsiniz.

Malzemeler:

Standart olarak kullanılan servis bardağı collins glass

Buz küpleri

1 yemek kaşığı votka

1 yemek kaşığı beyaz rom

1 yemek kaşığı silver tekila

1 yemek kaşığı cin

1 yemek kaşığı triplesec (Curaçao)

1 yemek kaşığı simle şurup

1 yemek kaşığı taze limon suyu

Kola

Limon Kabuğu