Nijerya'nın Festivalleri

Benins-Mysterious-Voodoo-001.jpg

Nijerya'nın, olumsuz özelliklerinin yanı sıra başka bir yer karşılaşılamayacak değişik, renkli, eğlenceli bir festival hazinesi bulunmaktadır. Kültür, film, balık, din, müzik ve daha birçok alanda festivaller yapılmaktadır.

Eyo Festivali en değişik ve eğlenceli festivallerinden bir tanesidir. Bu göz alıcı kutlama Lagos Adası'nı şubat ayında bembeyaz kıyafetlere bürümektedir ve dünyanın dört bir yanından turistleri buraya çekmektedir. Dansçılar, sanatçılar gösteriler yapmaktadır. 'Eyo' ise festivalde performans sergileyenlere denilmektedir.

Adı bilinen çoğu festivali güzelliğiyle, eğlencesiyle geçebilecek bir başka festival ise Calabas Festivali'dir. CrossRiverEyalet halkının, hem geleneksel hem de modern yaşam tarzını harmanlayarak oluşturdukları yaratıcılığın ve kültürün kutlamasıdır. LagosKarnavalı, CalabasFestivali gibidir ancak biraz daha farklı ve biraz daha renklidir.

Osun Festivali, her yıl Temmuz veya Ağustos ayında kutlanmaktadır. Nehir tanrıçası Osun için düzenlenen bu festival bir hafta sürer ve insanlar problemlerine çözüm bulmak üzere bu festivale akın etmektedirler.

Yoruba topraklarının en güçlü tanrısı Sango için yapılan Sango Festivali geçmişi hatırlamak, kültürü ve geleneği kutlamak, istihdam ve sağlık istemek için düzenlenmektedir.

Yedi gün, birkaç Noel önce PortHarcourt'ta Noel'den birkaç hafta önce yedi gün süren Carniriv iki karnavalı birleştirmektedir. ÇağdaşKarayip tarzı ve kültürel bir karnaval olan Carniriv, ‘Bahçe Şehri'ni çok renkli bir hale getirmektedir ve River'sState'in en çok turist çeken etkinliğidir.

Benin Festivali dört yılda bir Benin'in yağmurlu sezonun sonunda yapılmaktadır. Binlerce insan buraya gelmektedir. Bu bir çöpçatanlık festivalidir. Törenlerle birlikte insanlar tanıştırılmaktadır. Eskiden erkekler çıplak katılırken bu festivallere artık giyinmektedirler.

Port Harcourt Kitap Festivali, Lagos Kitap ve Sanat Festivali, Ake Sanat ve Kitap Festivali, Badagry Festivali, Durbar Festivali, Igogo Festivali, Sango Festivali, Ogwashi Ukwu Karnavalı, Lagos Fotoğraf Festivali, Lagos Uluslararası Film Festivali (Ağustos), Afrika Ulusal Film Festivali (Eylül), Calabas Karnavalı, Carniriv, Felabration, FESTAC 77, Yam Festivali, Argungu Balık Festivali (Şubat) önemli festivalleri arasındadır ve daha birçok festivale ev sahipliği yapmaktadır.