Image-2.jpg

Miami'nin mutfağı, özellikle Karayipler mutfağından ve Latin Amerika mutfağından etkilenen, çeşitli lezzetlerin bir yansımasıdır. Miamililer bu iki mutfak kültürünü Amerikan mutfağıyla birleştirerek, Floribbean mutfağı olarak bilinen bir yeme-içme kültürü elde etmiştir. Floribbean mutfağı, Miami ve Güney Florida'da yaygın olarak bulunur ve Pollo Tropical gibi restoran zincirlerinde menüdeki yerini alır.

1960'lı yıllarda Küba göçmenlerinin de etkisiyle Küba sandviçi, medianoche, Küba kahvesi, kroket gibi lezzetler Miami’de popülerleşmiş, bu lezzetler kentin mutfağının simgeleri haline gelmiştir. Bugün, bunlar yerel kültürün bir parçası olarak kabul edilir ve kent genelindeki kafelerde bulunabilir. Little Havana'daki (Küçük Havana) Versailles restoranı gibi restoranlar, Miami'nin çarpıcı atmosferini en iyi şekilde yansıtır. Tercihinizi bu tarz restoranlardan yana kullanırsanız, bahsi geçen lezzetleri tadabilirsiniz.

Atlantik Okyanusu’nda bulunan ve bir liman olarak uzun bir geçmişe sahip olan Miami, deniz ürünleri konusunda da iddialıdır. Özellikle sahil kenarındaki restoranlarda kaliteli deniz ürünleri yiyebilirsiniz.