Brüksel İçi Ulaşım

U164P200T1D340381F8DT20100919232757.jpg

Brüksel'de çoğu yer yürüme mesafesindedir. Özellikle turistik bölgelerin birbirine uzaklığı 10 dakika ile 40 dakika arasında değişmektedir. Toplu taşıma kullanmak isterseniz Brüksel şehiriçi ulaşım hattına bağlı olarak metro, otobüs ve tramvay bulunur. Hepsi sabah 6'dan gece yarısına kadar işler. Metro hattının haritasını çoğu metro istasyonundan ücretsiz edinmek mümkündür. Şehir içi ulaşım araçları için biletleri çoğu metro istasyonundan, gazete bayiilerinden ve şehir içi ulaşımı organize eden STIB ofisinden satın alabilirsiniz. STIB internet sitesinde de toplu taşıma araçlarının zaman çizelgesine, canlı olarak nerede bulunduklarına ve şehiriçi ağ haritalarına ulaşabilirsiniz. Ayrıca turistlere Brüksel Kart diye bir seçenek de sunulmuştur. Brüksel Kart'ın 24, 48 ve 72 saatlik seçenekleri ile tüm toplu taşımaları sınırsız kullanma hakkı, 30'dan fazla müzeye ücretiz giriş hakkı ve bazı alışveriş merkezleri, barlarda ve restaurantlarda indirim hakkına sahip oluyorsunuz.

Brüksel'de bisiklet de oldukça yaygın bir araçtır. Bisiklet kiralayabileceğiniz yerler nisan ve ocak ayları arasında açıktır. Saatliği 7 Euro, günlüğü 15 Euro civarıdır. Buna karşılık Avrupa'nın birçok şehrinde olan bisiklet değişim sistemi Brüksel'de de mevcut. Sistemin adı VILLO, bisikleti aldığınız duraktan itibaren ilk yarım saatin üzerine 30 dakikalık periyotlarla fiyat binmeye başlıyor, nitakim şehirde bisikleltle 30 dakikadan fazla sürede gidebileceğiniz bir yer yok. Bunun için kredi kartı bilgilerinizle abone olmanız gerekli, daha detaylı bilgiye internet sitelerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Bisikletin yanı sıra Brüksel'de araba kiralamak da mümkündür ancak pek yaygın bir seçenek değil. Eğer taksi kullanmak isterseniz de önceden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Eğer önceden yer ayırtmazsanız bineceğiniz taksinin Brüksel resmi taksi işareti bulundurup bulundurmadığına dikkat etmelisiniz. Yolculuğunuz bittiğinde de taksiciden basılı bir fiş almayı unutmayın.

Üzerinde bulunduğu iki su kanalından dolayı deniz otobüsü de şehirde ulaşım için bir seçenek ancak mayısın 1'inden ocağın 31'ine kadar kullanıma açık durumdadır.