Google+

Arama formu

Brüksel Mutfağı

Brüksel Mutfağı

Belçika mutfağı, Orta Çağ mutfağı gelenekleri ile komşuları olan Hollanda, Fransa ve Almanya mutfakları başta olmak üzere Avrupa mutfağını birleştirmiştir. Özellikle restaurantlarda Fransız mutfağı esintilerini oldukça görebilirsiniz. Yemek ve çorbalarda, yumurta ve deniz ürünleri yaygın olarak kullanılır.

Brüksel mutfağının ise en ünlü unsurları çikolata, midye, waffle ve patates kızartmasıdır. Çikolata, Belçika ve Brüksel hakkında en ünlü şeylerden biridir. Çeşitli aromalarda, şekillerde çikolatalar yiyebileceğiniz ve hediyelik olarak alabileceğiniz yerler her yerdedir. Waffle, kahvaltıda ve günün diğer zamanlarında tatlı olarak tercih edilen bir yiyecektir. Pudra şekeri, reçel, çikolata, meyve gibi ekstralarla tercih edilebilir.

Midye, eylül ve şubat ayları arasında çok çeşitli dolgu maddeleriyle yapılan ve yaygınca tüketilen bir yiyecektir. Patates kızartması, her kafe ve restoranda bulabileceğiniz, özellikle alkol yanında tüketilen ve çeşitli soslarla servis edilen bir atıştırmalıktır. Belçika'da bira çeşitliliği oldukça fazladır. Rengine, tadına, aromasına, alkol oranına ve hatta bazen de içildiği bardağın şekline göre bir biralar çeşitlenmektedir. Brüksel'de ünlü olan bir diğer yiyecek de peynirdir. 150'den fazla çeşidi bulunan peynirler de sofraları renklendiren ve alışverişlerinizde rağbet gösterebileceğiniz bir alternatiftir.

Bunların yanında Brüksel ve Belçika'ya özgü birtakım yerel yemekler de deneyimlenebilir. Eels, yılan balığı yemeğidir, çok farklı pişirme şekilleri ve değişik içerikler, soslarla servis edilir. Stoemp, patates püresi ve değişik sebzelerle yapılan bir yemektir. Speculoos, aslında Aziz Nicholas Günü için yapılan ama yılın her zamanı da tatlı olarak tüketilen bir çeşit çıtır kurabiyedir. Waterzooi, balık ya da tavukla yapılan yumurta ve çeşitli sebzeler içen kremalı bir çorbadır. Paling in't Groen (Anguilles au Vert), özellikle yılan balığıyla yapılan yeşil bir sos içeren çorba gibi sulu bir balık yemeğidir.