Brest’te Gezilecek Yerler

Yüzyıllar boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olan Brest’te sokaklarda mimari açıdan pek çok tarihi güzellik vardır. Ayrıca kentte Brest veülke tarihine hâkim olabileceğiniz çok sayıda müze de mevcuttur.

Tren Teknolojisi Müzesi

caption.jpg

Son dönemde Brest’in en popüler turist merkezi olan Tren Teknolojisi Müzesi’nde lokomotif ve vagonlardan oluşan büyük bir koleksiyon yer alıyor. 1903 tarihli, içinde duş ve yatak odaları yer alan Moskova-Brest Ekpresi ya da 1988 tarihli Sovyet yolcularını taşıyan trenleri yakından inceleyebilirsiniz. Çoğunun içine de girmek mümkün.

Brest Kalesi

BrestFortress7.JPG

Her ne kadar tarihi açıdan büyük bir önemi olsa da, Brest Kalesi’ni görmeye gittiğinizde beklentilerinizi yüksek tutmayın. Çünkü kalenin sadece belli bir bölümü günümüze kadar kalabilmiş. Burası artık Sovyet Anıtı olarak da adlandırılıyor.

El Konulmuş Sanatlar Müzesi

museum-of-confiscated-art-brest-belarus-5.jpg

Bu ilginç müzede 1990’larda kaçakçıların Polonya’ya kaçırmaya çalıştığı heykeller, tablolar, mücevherler ve daha pek çok değerli eşya sergilenmektedir.

Nikalaivsky Kilisesi

Nikalaivsky-Church-Brest-Fortress-Brest-Belarus-2.jpg

Brest Kalesi’nin arkasında kalan muazzam bir binaya sahip Nikalaivsky Kilisesi şehrin en eski yapılarından biridir. Kilise askeri garnizon olmadan önce manastır olarak kullanılıyordu. 1941 yılında hasar uğrayan kilise, sonradan restore edilmiştir.

Brest’te görülmesi gereken diğer yerler

Museum_of_the_defense_of_Brest_fortress_6th_room.JPG

Tarih Müzesi, St. Simon Ortodoks Katedrali, Arkeoloji Müzesi, Kholmskie Kapısı.