salted-2491148_960_720.jpg

Amerika ve Afrika mutfaklarından oldukça etkilenmiş olan Brezilya mutfağı oldukça çeşitli yemeklerin bulunduğu bir mutfaktır. Brezilya yemeklerinde en çok rastlayacağınız tür kök sebzelerdir. Bunun yanında tropikal meyveler bölgede oldukça iyi yetiştiği için yemeklerde de sıkça kullanılır. Mango, papaya, ananas, guava ve granadilla meyveleri en çok karışılacağınız meyvelerdir. Yemeklerin çoğunda fasulye ve pirinç kullanılır en çok tercih edilen hayvansal ürünler ise sığır eti, domuz eti ve deniz mahsulleridir. Brezilya’nın en meşhur yemeği füme etli siyah fasulye güveci olarak da bilinen feijoada’dır. Yine ana yemeklerin arasında ceviz ve kaşu fındık çanağından yapılan vatapa, Hindistan cevizi aromalı bir balık yahnisi olan Moqueca de Peixe, karides ve bamyanın birleşimi cururu de camaro, parlatılmış bir somon ve ananasla yapılan chancaca gibi yerel lezzetler bulunur. Brezilya kahvaltı kültürüne bakarsak ülkede kahvaltı erken saatte yapılır ve sabah kahvesi kahvaltılarının en önemli parçasıdır. Ekmek, peynir, söğüş, meyve ve hafif kekleri tercih eden Brezilyalıların kahvaltı kültürü Türk damak zevkine uyacak şekildedir. Brezilya’ya gittiğiniz vakit mutlaka yerli likörleri olan cachacca’yı denemelisiniz.

Bunun dışında Brezilyalıların en çok tükettiği içkiler misket limonu, esmer şeker, cachacca ve kırılmış buz ile yapılan caipirinha, rom ve biradır. Alkolsüz içecek olarak da kahve, meyve suyu ve bitki çayları tüketmeyi oldukça severler. Kahve seven bir insansanız deneyimleyebileceğiniz birçok Brezilya kahvesi vardır.

Sao Paulo içerisinde birkaç bölgeyi tanınan yerleriyle anabiliriz. Şehrin batısındaki İtalyan restoranlarından Rascal'ı mutlaka denemelisiniz diyebiliriz. Makarna, et, pizza, otantik İtalyan tatlılarından oluşan menüsüyle Brezilyalılar ve turistler tarafından en çok sevilen restoranlardan biridir. Şehrin doğu bölgesinde ise Japon mutfağı ön plana çıkar. Espetinho Giba ise bu bölgedeki en çok tercih edilen restorandır. Otantik bir havası olan restoranda balık, et ve tavuğun en iyi örnekleri sunulur. Uzak güney bölgesi olarak bilinen yerde Morumbi bölgesi birçok çeşitte restorana ev sahipliği yapar. Özellikle biftek evi olan Fogo de Chao en çok tercih edilen restorandır. Yerel Brezilya yemeklerini deneyimlemek için en uygun bölge ise şehrin kuzeydoğusudur. Şehir merkezinde ise her türlü restorana erişebilir ve alışveriş merkezlerinde bilinen restoran zincirlerine de gidebilirsiniz.