Tallinn’de Nerede Kalınır?

tallinn-2313206_960_720.jpg

Tallinn Orta Çağ ruhunu korumuş güzeller güzeli bir Avrupa şehri. Bu yüzden turistlerin göz bebeği. Ancak bunun yanında özellikle son 20 yılda turizm ve alt yapı alanlarında kayda değer gelişmelerin olması da Tallinn’e çok fazla turist çekiyor. Elbette bu durumda akla “Tallinn’de hem zevkime hem bütçeme uygun nasıl konaklayabilirim?” sorusu geliyor. Tallinn’de hem lüks hem bütçeye uygun konaklama tesisleri mevcut. Sizin için Tallinn’in merkezi noktalarını araştırdık. Böylece Tallinn seyahatiniz için nerede konaklayacağınıza daha kolay karar verebileceksiniz.

Bütçeye uygun bir otelde konaklamayı düşünen ama kalite konusunda endişe duyanlara şimdiden söyleyebiliriz ki Tallinn’de hem uygun fiyatlı hem de yüksek kalitede hizmet alacağınız bir otel bulmanız çok kolay. Örneğin Paris’te hem merkezden uzak hem de altyapı problemi yasayan bir otele vereceğiniz ücretle Tallinn’in merkezi noktasındaki kaliteli bir otelde konaklayabilirsiniz. Turizm alanındaki gittikçe yükselen Tallinn’de uygun fiyata iyi bir otelde konaklamanın en önemli şartı şüphesiz erken rezervasyon yaptırmaktır.

Vanalinn yani ‘Eski Şehir’de konaklamak isterseniz Orta Çağ atmosferini sonuna kadar soluyacağınızdan emin olabilirsiniz. Zira burada sadece otellerin çevresindeki binalar Orta Çağ’dan kalmış değildir, otellerin kendisi de Orta Çağ mimarisindedir. Bu otellerin bazıları 16-17. yüzyıldan beri hizmet vermektedir. Eğer araba kiralayacaksanız bilmeniz gereken nokta Eski Şehir’e motorlu araç ile girilemediğidir bu yüzden otele giriş-çıkışınızı ve park yerlerini önceden tespit etmelisiniz. Tallinn’in en önemli kalesi Toompea Kalesi ‘Aşağı Kısım’da yer alır ve kale otellerle çevrilidir ancak ‘Yukarı Kısım’da konaklama tesisi bulunmaz; daire kiralamanız mümkündür –ki bu seçenek Tallin gibi otantik bir şehirde hiç de fena bir konaklama alternatifi sayılmaz.

Raekoja Plats yani Ana Meydan Tallin’de konaklanabilecek en güzel noktalardan biridir. Tombul Margaret Kulesi, Viru Kapısı ve daha birçok turistik noktaya 5 dakika mesafede kalırsınız. Üstelik en önemli restoran, bar ve kafeler ve anı dükkânları da burada yer alır. Tallinn merkezi dışında kalan mahalle ve bölgelerde kalmanızı asla tavsiye etmiyoruz. Ne kadar modern bir şehir gibi gözükse de her şehirde olduğu gibi Tallinn’de de turist olarak risk almamalısınız. Hem gündüz hem gece güven içinde eğlenebilmek için merkezi otellerde konaklamayı tercih ediniz. Sadece güvenlik açısından değil vaktinizi nitelikli kullanmanız açısından da merkezde konaklamanızı tavsiye ederiz zira otelden turistik noktalara kısa sürede ulaşmak Tallinn’deki kısıtlı vaktinizi boşa harcamamanızı sağlayacaktır. Kuzey Avrupa şehrinde yılın büyük kısmı gündüzlerin kısa sürdüğünü hesaba katınca vaktin değeri daha da artmaktadır.

Son olarak Tallinn’de kaldığınız odada değerli hiçbir eşyanızı bırakmamanızı ve gün içinde sokakta dolaşırken de değerli eşyanıza dikkat etmeniz gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Özellikle Noel vakti Tallinn’e giderseniz kalabalık Noel pazarlarında gezerken cüzdanınıza dikkat ediniz ve yanınızda taşıyamayacaksanız Tallinn’e elektronik eşya ile gitmeyiniz. Böylece otelde bırakmak zorunda kalmazsınız.