Tallinn’deki Festivaller

Youth-Song-and-Dance-Celebration-in-2011-Ants-Liigus-II-1-940x638.jpg

Estonya milli kimliği, kültürü, dili ve geçmişi ile gurur duyan bir ülke, bu yüzden en önemli organizasyonlar kültürlerini ön plana çıkaran festivalleridir. Seyahatiniz bu festivallere denk gelirse mutlaka izlemeye gidiniz.

Estonya Şarkı Festivali: İlki 1869’da gerçekleşen ve günümüzde 5 senede bir organize edilen Estonya Şarkı Festivali Estonca dilinin gücünü ve kültüre katkısını göstermek için önemlidir. Festival her zaman milli marş ile başlar. “Milli Uyanışı” sağlamak ve yeni nesillerde farkındalık yaratmak için bu festivale değer verilir. Bir sonraki şarkı festivali 2019’da gerçekleşecek.

Baltık Uluslararası Folklor Festivali: Baltık Denizi’ne kıyısı olan ülkelerin (Estonya, İsveç, Finlandiya gibi) tarihlerinde ve kültürlerinde ortak noktalar olduğu için bu ülkelerin belirlenen şehirlerinde folklor festivali gerçekleşir. Dolayısıyla festivalin bir ayağı Tallinn’de organize edilir. Baltık ülkelerinin folklor ekipleri geleneksel kıyafetleriyle dans eder ve şarkı söylerler. Bir sonraki festival 2018 yılında gerçekleşecek.

Fin-Ugor Dillerinde Film Festivali: Estonya’da her sene haziranın son haftasında Fin-Ugor dil ailesinden olan dillerde (Estonca, Fince, Macarca gibi) çekilen filmlerin gösterildiği bir film festivali gerçekleştiriliyor. Estonyalılar için dilleri çok önemli olduğundan dolayı bu festivale yoğun ilgi gösteriyorlar. Dil aileleri ile ilgilenen turistler bu festivali kaçırmayacaktır.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.