Masai Mara’da Gezilecek Yerler

Olabildiğince çok hayvan görebilmek için sabah, öğleden sonra ve gece düzenlenen sürüş turlarının hepsine katılmaya çalışın. Kamp alanlarının çoğunda deneyimli şoförler ve yetkin bilgili rehberler eşliğinde oyun sürüşleri düzenleniyor. Bunlara katılarak gezdiğinizde daha önceden hiç görmediğiniz hayvanlar hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Pek de ucuz sayılmayacak bir hizmet olsa da emin olun verdiğiniz paraya değecektir.

Masai Mara bölgesindeki en muhteşem görüntü Büyük Göç’tür. Her yıl Temmuz ve Ağustos ayında gerçekleşen bu göçe şahit olmak için yüzlerce insan bölgeye akmaktadır.

Parkın Oloolaimutiek kapısı tarafında bir Masai Köyü bulunmakta. Burayı ziyaret ederek yerel kabilenin kültürü ve bir hayli basit yaşam tarzı hakkında gözlem ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bölge özellikle sahip olduğu hatırı sayılır Masai Aslanı nüfusundan ötürü küresel öneme ve üne sahiptir. Bunun dışında Afrika Leoparı, Tanzanya Çitası gibi diğer vahşi kedilere de ev sahipliği yapar, Thomson ceylanı, zebra ve Afrika antilobunun göç yolu üzerinde yer alır. Ayrıca bu otobur canlılardan parkta yerleşik olanlar da vardır. Büyük Beşli adı verilen nadide vahşi hayvan türlerinin (aslan, leopar, Afrika fili, bufalo ve siyah rinosarus) hepsi Masai Mara’da yaşamaktadır.

Hippopotam ve timsahlar da büyük gruplar halinde Mara ve Talek nehirlerinde yaşar. Leopar, çita, çakal, yarasa, kulaklı tilki gibi canlı türleri de parkta yaşayan diğer hayvan türleri arasındadır.

Serengeti’de olduğu gibi Afrika Antilobu Masai Mara’nın da en dominant türleri arasındadır. Sayıları milyonlarla ifade edilmektedir.