Eczane Müzesi

Lviv’in en eski müzelerinden olan Eczane Müzesi (Pharmacy Museum) 1735 yılında askeri eczacı WilhelmNatorp tarafından kurulmuştur. Simyacılar hakkında efsanelere ve farmakoloji tarihine ilgi duyanlar için Eczane Müzesi, Lviv’de gezilecek yerlerden biridir.

İlk kurulduğunda ‘siyah kartalın altında’ diye adlandırılan müze, restorasyon çalışmaları sonrasında 1996 yılından itibaren Eczane Müzesi olarak faaliyetlerine devam etmektedir. 1966 yılında Eczacılık Tarihi Müzesi olarak koruma altına alınmıştır.

Müzede Antik Yunan tıp ve sağlık tanrısı Aesculapius ve tanrıça olan kızı Hygiene’yi tasvir eden heykeller bulunmaktadır. İç kısmında tavanı süsleyen hava, su, toprak ve ateşi simgeleyen tabloları görebilirsiniz. Ayrıca müzede dönemin doktorlarının ve eczacılarının diplomaları, kimyacıların terazileri, tıp kitapları, eskiden kullanılan ilaçlar ve bitki hammaddelerini elde etmek kullanılan pressler gibi pek çok şey sergilenmektedir. Kültürel gezinin yanı sıra halen eczane olarak hizmet sunan binayı mutlaka görmeniz gerekir.

Ziyaret Bilgileri: Müzeyi Pazartesi-Cuma 09.00-19.00, Cumartesi-Pazar günleri ise 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 20 Grivna’dır.

Adres: Drukarska vul. 2, Lviv 79008

Yol Tarifi: Rynok Meydanı yakınında bulunan Eczane Müzesi, Stavropihiiskia Caddesi’nde yer alır. 29, 37, 39, 53 ve 138 numaralı otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Yakın Yerler: Rynok Meydanı, Armenian Virgin Mary's Dormition Church