Google+

Arama formu

Üsküp Mutfağı

Üsküp Mutfağı
 

Köklü geçmişinde yüzyıllar boyu pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan Üsküp şehri ve içerisinde bulunduğu Makedonya ülkesi, yemek kültüründe de bu farklılıkları göstermektedir.

Ülkede üzümden narenciyeye, zeytinden pirince, sebze ve tahıl çeşitleri yetiştiriciliğinden hayvancılığa kadar pek çok şeyin yapılabilmesinin de bunda etkisi büyüktür. 

Geleneksel yemekleri arasında kuzu etli güveçler, kebaplar, patates ve lahana yemekleri, çorbalar, içleri çoğunlukla kıymalı olarak hazırlanan dolma ve sarmalar ile tencere ve güveç yemekleri ile turşular öne çıkmaktadır. Tüm yemeklerden sarımsak, soğan ve biber eksik olmaz, denebilir. Makedon ekmekleri ve “pogacha” denilen poğaçaları da hemen her yemeğin yanında yer almaktadır.

Tatlı olarak çoğunlukla meyve salataları, pudingler ve sütlaç gibi hafif tatlılarla baklava, tulumba ve revani türü şerbetli tatlılar, helva ve kek çeşitleri tercih edilmektedir.

Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Makedonlar’ı ağzının tadına çok düşkün insanlar olarak kaydederken, ülkenin özellikle kuzu kebabını ve balıklarını övmektedir.

Osmanlı etkisinin halen görülebildiği Üsküp yemeklerini tadarken çok fazla yabancılık çekmeyeceksiniz.

Popüler Restoranlar
Restaurant Ekskluziv, Harmonija, Dva Elena, Meana Karpic, Tomce Sofka, Pivnica An

Bahşiş
Makedonya’da diğer Balkan ülkelerinde olduğu gibi hesabın belli bir yüzdesini bahşiş olarak bırakma adeti bulunmamaktadır.