Google+

Arama formu

Katmandu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Katmandu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
prasannaholidays.com

Katmandu, Nepal’in başkenti ve en büyük şehridir. Aynı zamanda Güney Asya Bölgesel İşbirliği Örgütü (SAARC)’nün de merkezidir. Katmandu gayri resmi olarak “KTM” veya “tri-city” isimleriyle de anılmaktadır. Tarihsel süreçte Katmandu Vadisi ve civarı antik konfederasyon Nepal Mandala’nın sınırlarını oluşturmuştur. 15. yüzyıla kadar Bhaktapur başkentken diğer iki başkent Katmandu ve Lalitpur kurulmuştur. Rana ve Shah dönemlerinde İngiliz tarihçiler vadiyi “Nepal Proper” olarak adlandırmıştır. Günümüzde Katmandu sadece Nepal Federal Demokratik Cumhuriyetinin başkenti değildir aynı zamanda Bagmati Bölgesi’nin ve Nepal Bölgesel Gelişim Merkezi’nin de idari merkezidir.

Katmandu ülkede turizmin ana kapısıdır. Bununla beraber ekonomik merkezidir. Nepal’in hiçbir kentinde gelişmiş bir endüstri ve altyapı mevcut değildir. Ekonomi turizm üzerine odaklanmıştır. Önceki dönemlerde Katmandu politik huzursuzluklardan dolayı turizme kapılarını kapatmış olsa da bugün Asya’da en turistik 10 şehirden biri olmayı başarmıştır.

Katmandu yaklaşık 2000 yılı kapsayan zengin bir tarihe sahiptir. Bunun bir sonucu olarak da kentte dini ve kültürel festivaller günlük hayatın bir parçasıdır. Elbette ki geçmişten günümüze gelen geleneklerin bir yansımasıdır bu. Halkın büyük bir bölümü Hindu ve Budizm geleneklerini takip etmektedir. Katmandu kozmopolit yapısına rağmen dinsel anlamda bir bütün oluşturmuştur.

Katmandu ismi Durbar Meydanı’ndaki Kasthamandap tapınağından gelmektedir. Sanskrit dilinde Katha “ahşap”, Mandap ise “kapalı barınak” anlamına gelir. Kentte çoğunlukla Nepali dili konuşulmaktadır. Bununla beraber eğitimli kesim İngilizce’yi anlar. Ancak çok iyi konuştukları söylenemez. Ne yazık ki Katmandu 25 Nisan 2015’de 7.8 şiddetinde depremle sarsılmış ve kentin büyük bir bölümü harap olmuştur.  

Tanıtıcı Video: