Bahreyn Festivalleri

ramzan6-1024x685.jpg

Bahreyn festivallerinin temelini dini içerikli kutlamalar oluşturmaktadır. Ancak yılın belli dönemlerinde düzenlenen kutlamalar oldukça renkli geçmesinin yanı sıra, çevre ülkelerden de oldukça turist çekmektedir. Etkinliklerde de içeriğe bağlı olarak haliyle içki yasağına sıkı sıkıya bağlı kalınmaktadır.

Ashura Festivali: Muharrem ayının İslam takvimindeki 10. gününde, Bahreyn'in Şiî Müslüman çoğunluğu Hüseyin ibn Ali'nin şehit edilmesini anmak için toplanır. Çoğu kişi için, bu bir festival olmanın ötesinde, yoğun yaslı bir dönemdir. Yerel halk bu günde bir dizi geçit töreni düzenler ve olayın yaşayışının temsilinin yer aldığı gösteriler düzenler.

Milad El Nabi: Bahreyn'de en çok kutlanan festival olan Milad Al Nabi, Hz. Muhammed'in doğumunu kutlamak amacıyla düzenlenir. Sünniler ve Şiiler, bu önemli günü Nisan ayında her yıl düzenlenen yürüyüşler, bayram ve hikaye anlatımı gibi etkinliklerle kutlarlar.

Bağımsızlık Günü: Her Haziran'da Bağımsızlık Günü, tüm vatandaşların kast, din ve sosyal hiyerarşi arasındaki farklılıklarını unuttuğu ve gece gündüz devam eden havai fişek, opera ve festivallerle kutlandığı zamandır. 1971'de Bahreyn, yüz yılı aşkın bir süre sonrasında İngiliz egemenliğinden çıktığı için bu günü coşkuyla kutlamaktadır.

Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı: Ramazan ayı, hayırseverlik ve düşünme dönemi olan Müslümanlar tarafından 'şenlikli mevsim' olarak görülür. Akşamları aileler yemekte buluştuktan sonra özel Ramazan çadırlarında kendilerini eğlendirirler. Bunun yanı sıra, Kurban Bayramı’nda da dini vazifeler yerine getirildikten sonra, sokaklarda benzer şenlikler, eğlenceler, performans gösterileri yer alarak her yerde tam bir bayram havası yaşanır.