Petite Ceinture (Eski Demiryolu Hattı)

Başlığa bakıp “Paris’e gelmişken eski bir demiryolu hattında ne işim var benim?” demeyin. Bu bölge, 9. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş, Marshalların Bulvarları’nın içinde Paris’i çevreleyen eski bir demiryolu hattı. Bu hat Paris’i çepeçevre kuşatıyor desek yanlış olmaz, 32 kilometrelik uzunluğa sahip.

Tren hattının meşhur Sanayi Devrimi’yle organik bir bağı bulunuyor. Bu hat sayesinde, 1852 ile 1934 yılları arasında başlıca tren istasyonları birbirine bağlanarak bir fabrikalar ağı oluşturulmuş. Bu bölge, 1934’te kullanıma kapandığında, ender görülen vahşi çiçeklerin ve bölge hayvanlarının sığınağı olmuş. Petite Ceinture’ın, hayvanat bahçesini arayatmayacak şekilde bünyesinde 200 tür bitki ve 70 hayvan cinsi barındırdığını belirtelim.

Petite Ceinture’ın 16. bölgede bulunan ilk bölümü, 2007 yılında yayalara rahat yürüyüş yapmaları için açılmıştır. 2013 ve 2015’te üst üste açılan parkurlar ise burayı adeta doğal bir park haline getirmeyi başarmış.

Tren hattı, bu atıl haliyle hem Fransızların hem de turistlerin ilgisini çekmeyi başarmış. Hatta sanatçılara yeni bir ilham kaynağı bile olmuş. Fotoğrafçı Pierre Folk,By The Silent Line adını verdiği çalışmasıyla 2011 yılından beri tren hattını fotoğraflıyor.

Tren hattındaki istasyonların duvarları graffitilerle rengarenk bir hale bürünmüş. Terk edilmiş, uçsuz bucaksızmış gibi uzanan raylarsa fotoğraf meraklılarını kendine çekiyor.

Paris her haliyle, her mevsimde güzel şehirlerden. Gezilecek yerleri saymakla bitmez. Eyfel, Louvre, D’orsay, ŞAnzelize…Zaten UNESCO mirası sayılan yerlerin sayısına bakınca da bu anlaşılıyor. Ama banzen en bilinen turistik rotalardan sapıp, gizli kalmış, terk edilmiş, atıl alanları da gemzek gerek, bir şehir en güzel sokaklarında kaybolarak, eski mahallelerinde gezinerek keşfedilir. Yolunuz bu tarafa düştüğünde, vahşi bitki örtüsünün sarmaladığı rayların arasında yürüyüş yapıp Paris’e bir de buradan göz kırpabilirsiniz.  

Adres: 36 boulevard de Beauséjour 75016, Paris,

Yol Tarifi: 2 ve 9 numaralı metro hatları ve 26, 57 ve 64 numaralı otobüslerle müzeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yakın Yerler: Congrégation des Religieuses Augustines Katolik Kilisesi, Mosquée de la Porte de Vanves Camiisi, Jean Moulin Tramvay İstasyonu