Krakow’da Alışveriş

tea-2179175_960_720.jpg

Yurt dışı seyahatlerinin olmazsa olmazlarından biri de gidilen yere özgü hediyelik eşyalar almaktır. Krakow hem modern hem de geleneksel alışveriş mekanlarına ev sahipliği yapmaktadır. Tarihî yerleri keşfettikten sonra en az yarım gününüzü alışverişe ayırmanızı tavsiye ederiz. Krakow denince akla gelen ilk hediyelik eşya kehribardır. Fosilleşmiş çam reçinesi olan kehribardan yüzük, kolye, bileklik, tespih gibi birbirinden farklı aksesuarlar yapılmaktadır. Boyutlarına göre fiyatları da değişkenlik gösteren kehribarlar için Florianska Caddesi üzerinde yer alan mağazalara göz atmanızı tavsiye ederiz.

Polonya’nın porselenleri de dünyaca meşhurdur. Ülkenin en ünlü porselen firmalarından biri olan Cmielow’un farklı desen ve modellere sahip porselen takımlarını yakından inceleyebilir, beğendiklerinizi satın alabilirsiniz. Porselen fincanlar, ev objeleri, tabaklar sevdikleriniz için de anlamlı bir hediye seçeneğidir. Bavulunuzda porselenlerin kırılmaması için kıyafetlerinizin arasına sıkıca sarabilirsiniz. Polonyalıların yerel kıyafetleri farklı hediyelik eşya arayanların tercihleri arasındadır. Şehrin birçok noktasında bulabileceğiniz yerel kıyafetleri pazarlıkla uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Rynek Glowny’de yer alan Sukiennice adeta bir alışveriş cennetidir. Her türlü cam eşya, ahşap oyma, dantel işlemeler ve aksesuarlar için listenize eklemeniz gereken Sukiennice ana meydanın ortasında yer aldığı için dilediğiniz zaman uğrayabilirsiniz. Birçok Krakow dükkânında ejderha temalı ürünler görebilirsiniz. Şehrin simgesi olan ejderha magnetleri Krakow’dan hatıra eşya almak isteyenler bir diğer seçenektir. Çikolata seviyorsanız Polonya’nın ünlü çikolata markalarından Wedel ve Kredens’e şans vermenizi tavsiye ederiz. Birçok süpermarkette kolaylıkla bulabileceğiniz çikolatalar farklı aromaları beğeni topluyor.

Krakow Tren İstasyonu’nun yanında yer alan Galeria Krakowska şehrin en büyük alışveriş merkezlerinden biridir. Giyim, aksesuar ve elektronik ürünlerin her çeşidini burada bulabilirsiniz. Bitpazarı gezmeyi seviyorsanız Grzegórzecka Caddesi’nde haftanın her günü açılan Uni Targ’a uğrayabilirsiniz. Taze sebze, meyve, çiçek, plak, kitap, savaş dönemi eşyaları gibi Polonya’ya özgü birçok şeyi bir arada bulabileceğiniz bitpazarı turistlerin en fazla ilgi gösterdiği yerlerin başında geliyor.