Kütahya Mutfağı

kizilcik-tarhanasi-sifa-olacak-201609221250450.jpg

Kütahya yalnızca tarihi ve doğal güzellikleri ile değil damaklarda unutulmaz tatlar bırakan yöresel yemekleri ile de görülmeye değer şehirlerimizden biridir. Birbirinden farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olan Kütahya’nın zenginliği mutfağına da yansımıştır.

Kütahya mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden ilki kızılcık tarhanasıdır. Soğuk algınlığı ve gribe ilaç gibi gelen kızılcık tarhanası çorbası kış aylarında sofraları süsleyen yemeklerin başında gelir. Yöreye özgü diğer bir tarhana çeşidi de ak tarhanadır. Sıkıcık çorbası, yoğurtlu çorba, bulgur çorbası Kütahya’nın meşhur çorbaları arasındadır. Kütahya’da hamur işleri de sofralarda sıkça yer alır. Mantıya olan benzerliği ile bilinen cimcik tereyağlı ve sarımsaklı sos ile servis edilerek lezzet şöleni yaşatır. İster kahvaltıda ister akşamüstü çayın yanında tüketebileceğiniz ıspanaklı şibit Kütahya’nın en beğenilen hamur işleri arasındadır. Hem kıymalı hem de mercimekli olarak yapılan sini mantısı yemeye doyamayacağınız lezzetlerden biridir. Sarma seviyorsanız ilibada dolmasını mutlaka denemelisiniz. Bulgur, buğday, un ve soğandan hazırlanan harcın labada yaprağına sarılması ile hazırlanan ve üzerine yoğurt dökülerek servis edilen ilibada dolması ilin iddialı yemekleri arasındadır.

Kütahya kebabı ve Kütahya usulü güveç etseverleri lezzet yolculuğuna davet ederken yumurtalı dövmeç iştah kabartan mezelerdendir. Zerdeli pilav, mercimekli pilav, şibitli tavuk tiridi Kütahya’nın dikkat çeken lezzetleri arasında yer alırken sütlü incir tatlısı, yufka tatlısı ve ev baklavası yöresel tatlılardandır.

Kütahya merkezde yer alan Osmanlı Kebap otantik mimarisi, hızlı servisi ve nezih ortamı ile beğeni toplayan bir mekândır. İskender ve kuzu tandırı ile iddialı olan mekânda kapanışı künefe ile yapabilirsiniz. Kütahya’ya özgü yemekleri tatmak isterseniz Germiyan Konağı’na uğramanızı tavsiye ederiz. Canınız gözleme çektiğinde Meşhur Acar Karavan’a uğrayabilir, Refika Abla’nın Yeri’nde köy kahvaltısına doyabilirsiniz. Beyaz Zambak, Antre Gurme, Mülayimoğulları, Siyah İnci Pastanesi listenize ekleyebileceğiniz diğer lezzet durakları arasındadır.