Muş’taki Festivaller

2346217850502.jpg

Muş gezinizi ayarlarken ilde düzenlenen etkinlik listesine göz atmanızı tavsiye ederiz. Bahar aylarının gelmeye başlamasıyla artan şenlik ve festivallere katılarak seyahatinize farklı bir deneyim ekleyebilirsiniz. Muş’ta düzenlenen etkinliklerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Malazgirt Zaferi Kutlamaları

Muş’un geleneksel festivallerinden biri olan Malazgirt Zaferi kutlamaları 1940 yılından bu yana kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Birçok ilden gelen vatandaşlar 1071 Zafer Meydanı’nda buluşuyor, ok atma ve binicilik yarışmaları düzenleniyor. Çeşitli akrobasi gösterilerin de yapıldığı festival her yıl 25-26 Ağustos tarihlerinde düzenleniyor.

Lale Festivali

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte Muş Ovası’nda büyüleyici bir güzelliğe sahne olan lalelerin tanıtımı amacıyla her yıl Muş’un Korkut ilçesinde Lale Festivali düzenleniyor. 10-11 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşen festivalde lale tarlaları geziliyor ve halk oyunları eşliğinde eğlence iki gün boyunca devam ediyor.

Muş’un Kurtuluş Yıldönümü

Her yıl 30 Nisan tarihinde Muş’un düşman işgalinden kurtuluşu renkli görüntülere ev sahipliği yapıyor. Konuşmaların ardından halk oyunları gösterilerinin düzenlendiği şenliğe yoğun katılım oluyor.

Ramazan Şenlikleri

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte Muş’un Malazgirt ilçesinde düzenlenen etkinliklerde Hacivat-Karagöz oyunu, meddah, ilahi konserleri ve söyleşiler yapılıyor. İlçede bir ay boyunca iftar sofraları da kuruluyor.

Not: Her festivalin tarihi kendi sitesinden yolculuk öncesi teyit edilmelidir.