Niğde Mutfağı

Kendine has mutfak kültürü ile öne çıkan Niğde’de yemekler ağırlıklı olarak tarım ürünleri ile yapılır. Sebze yemekleri sofraları süslerken Niğde’ye yolunuz düştüğünde birbirinden lezzetli et yemeklerini de deneyebilirsiniz. Mangır çorbası ve oğma çorbası Niğde’nin geleneksel çorbaları arasında yer alırken arabaşı çorbası yanında özel hamuru ile servis edilir. Kıyma, irmik, köftelik bulgur, yumurta ve maydanoz ile hazırlanan mazaklı köftesi oldukça doyurucu bir yemektir. İnciğin ayva, nohut ve pekmezle pişirilmesi ile damakları şenlendiren ayva boranası Niğde’nin yöresel yemeklerinden bir diğeridir. Kuzu etinin sacda biber ve domatesle buluştuğu Niğde tava mutlaka denemeniz gereken bir lezzettir. Kuzu eti, yeşilbiber ve soğan ile hazırlanan söğürme bir yiyenin bir kez daha yemek isteyeceği nefis bir yemektir.

Birbirinden lezzetli et yemeklerini Sofram Restaurant’ta deneyebilirsiniz. Gümüş Et Restaurant da et konusunda en iddialı Niğde mekânları arasındadır. Kabak musakka, Niğdeusulü etli bamya, ditme, tirit, papara, çılbır da deneyebileceğiniz diğer yöresel yemeklerdir.

Niğde elma yetiştiriciliğinde ilk sıralarda yer alır. Bu nedenle yemeklerde elma bolca kullanılır. Pirinçli elma dolması farklı lezzeti ile damaklarda yer edinen Niğde yemeklerindendir. Pekmezli un helvası olarak bilinen halveter yapımı maharet isteyen özel tatlılardan biridir. Kaygana, burmatatlısı, zerde, kaymak tatlısı Niğde’yi ziyaret ettiğinizde deneyebileceğiniz diğer tatlılardır. Şehir Lokantası, Çamlık Restaurant, Konak Restaurant, Beykoz Ocakbaşı Niğde’de lezzetli yemek yiyebileceğiniz mekânlar arasındadır. Niğde gazozu şehrin en meşhur içeceğidir. Özellikle yaz aylarında içinizi ferahlatacak Niğde gazozunun sizi çocukluk yıllarınıza götüreceğinden emin olabilirsiniz.