Rize Mutfağı

0C21590430882621F47C8086A27C2FE7.jpg

Yemyeşil doğası ile önce gözünüzü doyuran Rize birbirinden lezzetli yemekleri ile mide ziyafeti yaşayacağınız şehirlerden biridir. Sebze yemeğinden et yemeğine, salatasından tatlısına kadar Karadeniz mutfağının baş döndüren yemeklerini deneyebileceğiniz Rize’de balıkçılık oldukça gelişmiştir. Bu nedenle balık sofraların olmazsa olmazları arasındadır. Özellikle hamsi, Trabzon gibi Rize’de de en fazla tüketilen deniz ürünüdür. Rize’ye geldiğinizde denemenizi önerdiğimiz ilk lezzet hamsili pilavdır. Hamsi ekmeği olarak da bilinen hamsikoli Rize’nin yöresel yemeklerinden biridir. Köfteye benzeyen hamsi çığırtası ve hamsi çorbası Rize sofralarını süsleyen yemekler arasındadır. Rize denince akla gelen diğer bir lezzet ise karalahanadır. Oldukça faydalı olan karalahana çorbası, karalahana dolması ve kavurması Rize’de deneyebileceğiniz yemeklerdendir.

Rize’nin Çayeli ilçesinin meşhur etli kuru fasulyesi yemeden dönmemeniz gereken bir yemektir. En lezzetlisini Hüsrev’de deneyebileceğinizi unutmayın. Turşu kavurması, Rize pidesi, Rize simidi, mısır ekmeği öne çıkan lezzetlerdendir. Enişte lokumu, pekmezli kabak tatlısı, pepeçura, Laz böreği Rize’nin severek tüketilen tatlılarıdır.

Muhlama, tereyağı ve Rize çayı sabah kahvaltılarının vazgeçilmezidir. Liman Lokantası Rize’de ev yemeklerini deneyebileceğiniz en iyi mekânlar arasındadır. Çarşı Mahallesi’nde yer alan Liman Lokantası günün her saati oldukça kalabalık oluyor. Tarihî bir konakta hizmet veren Evvel Zaman Rize’nin yöresel yemeklerini denemek isteyenler için bir diğer adrestir. Dayının Balık Evi’nde deniz ürünlerine doyabilir, Konak 1870’te nefis Karadeniz pidesini deneyebilir, Sini Yöresel Yemek ve Kahvaltı Evi’nde tadına doyulmaz bir kahvaltı deneyimi yaşayabilirsiniz.