Google+

Rize Hakkında Bilinmesi Gerekenler

237129 Şub 2016Lokasyon Detay

Rize Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Rize Hakkında Bilinmesi Gerekenler-1

Karadeniz’in en eski merkezlerinden biridir. Rize’nin 2014 verilerine göre 329.779’tur. Doğu Karadeniz bölümünde en büyük üçüncü şehir Rize’dir. Rize  tarihi kaleleri, köprüleri ve yaylalarıyla gezilmesi gereken doğal  zenginliğe sahip şehrimizdir.

Rize,  ülkemizin Doğu Karadeniz bölgesinde bulunmaktadır. Türkiye’nin çay ihtiyacını karşılayan tek şehir olma özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Buna bağlı olarak Rize’nin en önemli geçim kaynağı çay yetiştiriciliğidir. Çay, Rize’de emektir, sabırla beklemektir.

Ayrıca Rize’de son zamanlarda kivi yetiştirilmeye de başlanmıştır. Bunun yanı sıra Rize’de kış mevsiminde balıkçılık önemli geçim kaynağıdır. Rize’nin yemyeşil ormanları, tertemiz havası insana davet çıkarır adeta. Rize’yi gezmek,  oksijenini almak  ayrıcalıktır. Rize ayrıca en fazla yağış alan şehirlerimizin başında gelmektedir. Yağmurla yıkanan Rize ormanları her zaman genç ve yeşil kalır. Rize  tarihine ilişkin net bir bilgi  yoktur. Bölgenin ormanları ve yeşil dokusu arkeolojik çalışmalara açık değildir.

Tanıtıcı Video:
 

 

Rize ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-