Girit’te Festivaller

agron680.jpg
 

Geleneksel Festivaller – Patates, Şarap, Peynir, Turunç Meyveleri, Çömlekçilik üzerine çeşitli festivaller ağustos ayının ortasında başlar ve tüm adada devam eder.

The Kazanı Festivali – Rakı Damıtma Festivali olarak bilinir. Genellikle üzümün hasatı yapıldıktan sonra Ekim ve Aralık ayları arasında gerçekleşir. Bu festival toplumda önemli ve merkezi bir yere sahiptir, çünkü rakı veya tsikoudia, Girit kültüründe hayati bir rol oynar.

Anogeia - The Hyakıntheia – Üç gün süren bu etkinlik Giritli Aşk Azizi Aghios Hyakınthos için düzenlenmektedir. Her yıl temmuz ayında düzenlenen festival için değişik temalar seçilir. Genellikle Girit müziği ve halk geleneklerinin harmanlandığı görülmeye değer bu etkinliklerde geleneksel peynir yapımı da usta eller tarafından gösterilir. Festival ziyaretçileri dansları ve gösterileri izlerken Rakılarını yudumlayarak özel girit tatlarının tadını çıkarabilir.

Resmo – The Carnaval – Ocak-Şubat aylarında bulunan birçok etkinliği ile yıllardır turistlerin ilgisini çeken karnaval hem yetişkinlerin hem çocukların için eğlenceli tatil geçirmelerini sağlıyor. Çeşitli atölyeler, gösteriler ve son gün gerçekleştirilen geçit töreni ile ilgi çeken etkinlik 1914 yılından beri Yunan kültürünün bir parçası niteliğinde tüm ülkede kutlanıyor.

Houdetsi - Müzik Festivali – Adanın yeni yeni düzenlemeye başladığı müzik festivali turistlerin ilgisini şimdiden çekmiş durumda. Önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek olan festival Ağustos ayının başlarında gerçekleşiyor. Birçok Girit sanatçısı ve müzisyeninin sahneye çıktığı festivalde, deneysel ve geleneksel müzikler duymak mümkün.

Kandiye – Yaz Festivali – Tiyatro, müzik, dans ve görsel sanatlar gösterilerinin düzenlendiği etkinlik yerli sanat gruplarına da yer veriyor. Temmuzdan eylüle tüm yaz süren gösterilerin çoğu Nikos Kazantzakis ve Manos Hatzidaki isimli açıkhava tiyatrolarında gerçekleşiyor.