Atatürk Arboretumu

Arboretum, bilimsel araştırma ve gözlemler için oluşturulmuş ağaç koleksiyonlarıdır. Arboretumlara daha yaygın kullanımıyla sadece ağaçlardan oluşan botanik bahçeleri diyebiliriz. Ülkemizde Atatürk Arboretumu ve Karaca Arboretumu olmak üzere iki arboretum mevcuttur. Atatürk Arboretumu’nun oluşturulmasına 1940’lı yıllarda başlanmıştır. Arboretumların tarihi ise Mısır firavunları dönemine kadar uzanır. Çeşitli ülkelerden getirilen farklı egzotik ağaçların firavunların ölüm tapınaklarına dikilmesi, arboretumların başlangıcı kabul edilir. İngiltere ve Almanya gibi ülkelerde ise 200-300 yıllık, bilimsel çalışmaların yapıldığı, oldukça fazla ağaç çeşidine sahip arboretumlar mevcuttur. Dünyanın en eski arboretumu Hırvatistan’daki Trsteno Arboretumu’dur. Bu arboretum 15. yüzyılın sonlarına doğru Hırvatistan’ın yerli asillerinden Gozze ailesi tarafından oluşturulmuştur. Oldukça zengin ağaç çeşidine sahip olan Trsteno, Gozze ailesinin gemi kaptanlarının farklı kıtalara seyahatlerinden tohum ve bitki fidanı getirtmeleri sayesinde oluşturulmuştur. 


Trsteno Arboretumu


Arboretumların oluşturulma amaçları çok çeşitlidir. Bunların arasında; topluma ve özellikle öğrencilere odunsu bitkileri tanıtmak, çevre koruma bilincini oluşturmak, dünyanın çeşitli yerlerinden getirilen endemik türlerin bir arada sergileyerek tanıtmak, tehlike altında olan türleri korumak, yabancı türleri farklı iklimlerde yetiştirmek gibi amaçları vardır.


Atatürk Arboretumu:


Atatürk ArboretumuBelgrad Ormanları'nın güneydoğusunda 296 hektarlık bir alan üzerinde oluşturulmuştur. Bu alanda Osmanlı döneminden kalan Kirazlıbent ve 1916 yılında oluşturulan Türkiye’nin ilk fidanlığını da barındırır.

 

Atatürk Arboretumu Orman Genel Müdürlüğü İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’nün Bahçeköy Orman İsletme Müdürlüğü’ne bağlı bir işletme şefliğidir. İdaresi bir danışma kuruluna bağlı olup İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ve Orman Genel Müdürlüğü’nden oluşur. Mülki haklar ve finans kaynakları ise Orman Genel Müdürlüğü’ne aittir.
  1949 yılında Bahçeköy’e arboretum kurulması kararlaştırıldıktan sonra projelendirme için Sorbon Üniversitesi Botanik Bahçesi enspektörlerinden Mösyö Camille Guinet İstanbul’a davet edilmiştir ve çalışmaları 1959-1961 yılları arasında aralıklı olarak devam etmiştir. 1982 yılına kadar devam eden altyapı ve dikim çalışmaları sonlandığında Atatürk’ün 100. doğum yılı vesilesiyle Atatürk Arboretumu ismini almıştır.Atatürk Arboretumu Nerededir ve Nasıl Gidilir? 

Atatürk Arboretum’u İstanbul’un Sarıyer ilçesi, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerindedir.
 

Atatürk Arboretumuna gitmek için Yenikapı- Hacıosman metro hattını kullanarak Hacıosman’da indikten sonra 42HM numaralı Bahçeköy otobüslerine binerek 20 dakikalık yolculuktan sonra Bahçeköy’de inip, Kemerburgaz yolundan 450 metre kadar yürüyerek ulaşabilirler. Arboretuma Sarıyer-Bahçeköy, Taksim-Bahçeköy, 4.Levent-Bahçeköy otobüs hatlarını kullanarak da ulaşabilirsiniz.

Eğer aracınızla gitmek istiyorsanız Sarıyer yönünde Büyükdere Caddesi istikametinde ilerleyin, Hacıosman’a geldiğinizde tabelaları takip ederek Bahçeköy yoluna sapın. Bahçeköy’e geldikten sonra, İstanbul Üniversitesi spor salonunun karşısındaki Kemerburgaz Yolunun solundan 400-500 metre ilerledikten sonra arboretuma ulaşabilirsiniz.

 

Atatürk Arboretumu Giriş Ücretleri ve Ziyaret Saatleri:

 
Arboretuma haftasonu ve haftaiçi giriş ücretleri farklılık göstermektedir, ancak içeride istediğiniz kadar vakit geçirebilirsiniz. Haftaiçi öğrenci girişleri 2 TL, sivil 5 TL iken haftasonu girişler öğrencilere 5 TL sivillere 15 TL’dir. Profesyonel fotoğraf çekimleri için ise ayrı ücretlendirme yapılmaktadır. Film ve reklam gibi alanlarda kullanılmak üzere video çekimi yapmak isteyenler 5000 TL + KDV, katalog hazırlamak için fotoğraf çekimlerine 3000 TL + KDV, düğün, nişan, sünnet gibi özel günler için hatıra çekimi yapmak isteyenlerden 350 TL + KDV istenmektedir. Bu tip çekimler için önceden randevu alınması gerekiyor.
 
Pazartesi ziyarete kapalı olan Arboretum, yaz aylarında 8.30-20.00 saatleri arasında, kış aylarında ise 17.00’ye kadar açıktır.
 
Ziyaretiniz sırasında bir mesire yerinde değil, canlı ağaç müzesinde olduğunuzu unutmamak da fayda var. Bu nedenle su hariç her türlü içecek, yiyecek, evcil hayvan, bisiklet, top, uçurtma, balon vs. içeriye sokmak yasaktır. Ayrıca izin alınmadıysa çekim ekipmanı ve kostümü de içeriye alınmamaktadır.

Atatürk Arboretumu Telefonu: (0212) 226 1929