Görmek İsteyeceğiniz En Güzel Köy ve Kasabalar

Sanki üzerinde yıllarca çalışılarak yapılmış izlenimini veren yerler vardır. Bu galeride bulunan köy ve kasabalarda bunlardan işte. Dünyanın çeşitli yerlerinde bulunan ve gittikçe ünlünen bu yerleri derledik. İşte ‘Keşke burada yaşasaydım.’ dedirtecek türden köyler ve kasabalar.

1. Popeye Village, Malta

Popeye Village’ı belki duymuş belki de gitmiş olabilirsiniz. Akdeniz’de bulunan Malta’nın Anchor Koyu'nda yer alan bu güzel şirin köy renkleri ve deniz kenarı kayalıklarına inşa edilmesinin yanında, eski ağaç molozlarından yapılmasıyla da dikkat çekiyor. Rengarenk, güneşli, sıcak ve mavinin hakimiyetiyle Popeye Village kalbinizi çalabilir.

2. Nehir Kenarında Bir Kasaba, Mali

Burası bir Batı Afrika ülkesi olan Mali’den. Niger Nehri'nin kıyısına kurulmuş olan bu köy biraz terkedilmiş ve fantastik bir hava yayıyor. Popeyes Village gibi kalbinizi çalmasa da gezmeyi ve fotoğraf çekmeyi isteyen gezginlerin rotaları arasında yer alıyor.

Mali

3. İngiltere’nin Kıyı Köylerinden Biri

Genelde sisle kaplanmış olan bu köy bölgesi İngiltere’nin güneybatısında bulunuyor.

4. Riomaggiore Kasabası – İtalya

İtalya’nın Liguera bölgesindeki küçük bir vadide yer alan Riomaggiore, renkli ve denizli halleriyle son dönemlerin önemli uğrak yerlerinden biri olmuş durumda.

Riomaggiore

5. Afrika’nın Güzel Kıyı Köyü

Afrika’nın berrak suyu ve genelde tek katlı, yöresel mimariye uygun evlerden oluşan deniz kıyısı köyü.

6. Bourtange, Hollanda

Groningen şehrinde bulunan Bourtange köyü, 1593 senesinde inşa edilmiş bu muhteşem kaleyi barındırmaktadır. Su ile ayrılan kara parçaları ve tanık olduğu savaşlar mimarisinin nedenlerini açıklar nitelikte. Almanya sınır bölgesini kontrol etmek amaçlı kurulan köy, geçen zamana rağmen güzelliğinden adeta hiçbir şey kaybetmemiş.

7. Gasadalur Köyü, Faroe Adaları

Cennetin türevini andıran bu masalımsı yer zamanında 16 kişinin evi olmuş. Fakat günümüzde kimse yaşamıyor ve evler boşaltılmış durumda. Köyün ziyaretçileri ise burayı yakından görmek isteyen meraklılar ve bu manzaradan vazgeçemeyen fotoğrafçılardan oluşuyor.

8. Hallstatt, Avusturya

Avusturya’nın Hallstatt bölgesinde, gene bölgeyle aynı ismi taşıyan Hallstatt Gölü’nün etrafına kurulmuş bu güzel kasaba 946 kişiyi barındırıyor. Hem yazın hem de kışın muhteşem bir manzaraya sahip olduğunu söylemeye gerek dahi yok.

hallstatt

9. Himalayalar, Tibet

Himalayalar’ın doruklarında yer alan bu köy bir reklam afişini andırsa da burada insanların yaşadığı bir gerçek.

10. Saklı Bir Çin Köyü

Çin’de bulunan bu güzel köy uzun süre gözlerden uzak kalmış. Etrafında bulunan pirinç tarlaları ve yöresel evleriyle burası oldukça etkileyici bir yer.  

11. Dağ Köyü, İran

İran’da bulunan bu dağ köyü anlaşılacağı üzere zengin bir topluluğa sahip değil. Fakat birbirine benzeyen yaşamların ve evlerin görüntüsü ortaya böyle sıcak bir manzara çıkartıyor.

İran

12. Hobbiton Köyü, Yeni Zelanda

Burası ırmak kenarında bulunan ve ‘Yüzüklerin Efendisi’ filminde sahne olarak kullanılan Hobbiton Köyü. Köyde ahır, han, kafe ya da benzeri bir şey bulunmasa da burası pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor.