Ölmeden Önce Yüzmeniz Gereken Sular

Sıcak yaz günlerinin olmazsa olmazıdır serin sularda yüzmek. Fakat bu listede bulunan rotalar dünyanın en temiz ve berrak sularını gösteriyor. Unutulmaz yaz fotoğrafları isteyenler ve yüzmeyi sevenler için işte ‘ölmeden önce yüzmeniz gereken yerler’ listesi.

1. Linepean Adası, Filipinler Dünyanın en temiz suları Linepean Adası çevresinde bulunuyor. Eğer aklınızdan silinmeyecek ve kalabalıktan sıkılmayacağınız bir yer istiyorsanız yaklaşık 15.000 nüfuslu bu bölge size göre olabilir.

2. San Andres Adası, Colombia Cennetin kelime karşılığı olabilme potansiyeline sahip olan bu yeri, hayatınızda en az bir kere görmelisiniz. Üstelik bu fotoğraftaki gibi bir anınızın olması işten bile değil. Rüya gibi olan bu ada ve sularında mavi ve siyah yengeç gibi yerel türlerin yanında, bir dolu endemik tür, kuş çeşidi, iguana, deniz kaplumbağaları ve suyun, mavinin her tonunu görebilirsiniz. Bunların yanında su altının renkli hayatını oluşturan envai çeşit balık türünü de hatırlatmak gerek.

3. Falasarna, Yunanistan Bir zamanlar liman kenti olan Creek’in kuzeybatısı kıyısında uzanan eşsiz kumsallar ve masmavi suların adı Falasarna. Hem yakın hem de daha hesaplı olan bu güzel yere bir kaç yaz gününü çok görmemelisiniz.

4. Valle Verzasca, İsviçre Locarno bölgesinde bulunan bu vadi ve içindeki akarsu sadece berraklığıyla değil, su sporlarına olan uygunluğu ile de tanınıyor.

5. Maldivler Kristal berraklığında bir suya sahip olan Maldivler 26 mercanadadan oluşuyor. Son yıllarda sadece bir tatil rotası olarak değil, film veya reklam seti olarak da oldukça ünlenmiş durumda. Küresel ısınmadan etkilenecek yerlerin başında gösterilen Maldivler’i yok olmadan ziyaret etmenizi salık veriyoruz.

6. Fransız Polinezyası Dillere destan Fransız Polinezyası ve adaları. Berrak sularının yanında vatoz ve köpekbalığı gibi alışılmışın dışında türlere yakından bakma hatta bunlarla dalma olanağına sahip olduğunuz yer tamda burası.

7. Koh Phi Phi Don, Tayland Gittikçe turizm çizgisini yükselten Koh Phi Phi Don diğer alışılagelmiş adalar gibi sadece turizme hizmet etmiyor. Bu adanın daimi sakinleri mevcut. Tertemiz sular ve birbirine komşu adalardan oluşan bu yerde yaşamak herhalde muhteşem olurdu.

8. Cayo Coco Adası, Küba Cayo Coco, Küba’nın kuzeyinde bulunuyor. Berrak sularının yanında dev mercan resifleri de oldukça ilgi görüyor. Su altı fotoğrafçılığı için ideal olan bölge, bir balık olsam dedirtecek türden.

9. Cala Macarelleta, Menorca, Spain Menorca’nın kuzey batısında yer alan Macarelleta beyaz kumsalları ve sakin, huzurlu turkuaz sularıyla ünlü. Ananas ağaçlarının bol miktarda bulunduğu bu güzel koyda kışın bile sıcak suyun keyfini yaşayabilirsiniz.

10. To Sua Ocean Trench, Samoa Burası gerçekten farklı ve akıllarda kalacak bir yer. ‘To Sua’nın anlamı büyük delik demek, yani yüzmek için büyük, derin ve tertemiz bir deliğin içinde bulunuyorsunuz. 30 metre derinlikteki bu havuza ziyaretçiler için bir merdiven de yerleştirilmiş.

11. Jenny Lake, Wyoming, ABD Amerika’da bulunan Grand Teton Ulusal Parkı’nın en güzel yeri diyebileceğimiz Jenny Gölü de görebileceğiniz en güzel yüzülebilir noktalar arasında yer alıyor. Göl yaklaşık olarak 129 m derinliğe ulaşıyor. Sadece yüzmek için değil, motor gezintileri için de pek çok insanın ziyaret listesinde yer alıyor.

12. Bodrum, Türkiye 3 tarafı sularla çevrili olan ve yazın insanların gitmek için can attığı Bodrum da sularıyla nam salan yerlerden. Yurtiçi ve yurtdışı pek çok ziyaretçiyi çeken Bodrum sadece deniziyle değil, bulunduğu şehrin tarihiyle de göz dolduruyor.

13. Panari Adası, Okinawa, Japonya Panari Adası bilinen en iyi dalış noktalarından biri ve bu alanda ün yapmış bir yer. Fakat burası sadece berrak, iç geçirten sularıyla değil habitatıyla da oldukça zengin bir bölge. 400’ün üzerinde mercan çeşidi, 5 farkli tür deniz kaplumbağası sadece en popülar olanlarından.

14. Rio Azul, Arjantin Bu güzel nehir Arjantin’in göz bebeklerinden biri. Diğer nehirlere göre daha temiz, berrak ve düşük sıcaklığa sahip olan su sadece doğa severler ve yüzmek için değil su sporları için de oldukça ideal. Buraya gelmek için pek çok bahane bulabilirsiniz.

15. Tioman Adası, Malezya Malezya’nın doğu kıyısında konumlanan bu küçük ada aslında çok şey vaadediyor. Etrafında bulunan mercan kayalıklarıyla bir çeşitlilik oluşturan ve su altı severlerin buluşma noktası olan ada konaklama için de alternatifler içeriyor.

16. Arnensee, İsviçre Bu güzel göl sadece yüzmek için değil büyük bir rezervuar olarak da kullanılıyor. Bunun yanında gölün bulunduğu yer manzara için de güzel olduğundan pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor.

17. Playa Blanca, Colombia Beyaz uzun kumsalları ve her daim sıcak suyuyla, dalışların vazgeçilmez adresi olan Playa Blanca gitmeniz kesinlikle tavsiye edilen yerlerden.

18. Hanauma Bay, Oahu – Hawaii Hawaii’nin şnorkelle dalış cenneti diyebileceğimiz Hanauma Bay'ı sadece suyuyla değil habitat çeşitliliğiyle de ziyaretçilerini etkiliyor. Buradaki marina ve yat kullanımı göz önüne alındığında bu doğal güzelliği korumak için ne kadar çaba sarfettiklerini anlayabilirsiniz.

19. Primosten, Hırvatistan Sadece suyuyla değil kumsalıyla da oldukça etkileyici olan Primosten, vize uygulamasına geçmiş olsa da ziyaretçilerinden bir şey kaybetmiyor.

20. İonian Adaları, Yunanistan Adalar topluluğu olan İonian Adaları hem yakın hem de berrak suyuyla unutulmaz bir yer.

22.Tahoe Gölü, Nevada, ABD Amerika’nın en büyük ikinci gölü olan Tahoe tam 501 m derinliğe sahip. Bunun yanında hem tatlı su olması hem de oldukça temiz ve etkileyici bir manzaraya sahip olması burasını ister istemez uğrak mekanlarından biri haline getiriyor.