Yazın Interrail Yapacaklara Özel Festival Rotası

Interrail başlı başına bir macera demek. Eğer bu yaz Interrail ile Avrupa yollarına düşmeyi planlıyorsanız, seyahat edeceğiniz kentleri belirlemek konusunda kararsızsanız ya da bulunduğunuz tarih aralığında nerede ne var çok hakim değilseniz, Avrupa sınırları içerisinde gerçekleştirilen en önemli festival ve etkinliklerden birkaçı aşağıda. Göz gezdirmeden Interrail takvimimi yaptım demeyin deriz.

Roskilde Festivali / Danimarka

Her yıl Haziran’ın son haftasında başlayan Avrupa’nın en uzun soluklu müzik festivali olma özeliğine sahip Roskilde Festivali bu yıl 24 Haziran-1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İlk kez 1971 senesinde gerçekleştirilen ve Danimarka’nın Woodstock’u olarak kabul edilen festival, Viking mazisi ve katedralleriyle ünlü sessiz, sakin kent Roskilde’de adeta soğuk duş etkisi yaratacak kadar hareketli. Interrail rotanızı doyurucu programı ve sınırsız eğlence garantisiyle her yıl yaklaşık 130 bin kişiyi ağırlayan festival sahnesi şimdiye dek Iron Maiden, Red Hot Chili Papers, David Bowie, Morrisey, Muse, Bob Dylan, Radiohead gibi pek çok ismi ağırladı. Elde edilen gelirin tamamının insani ve kültürel bağışlara harcandığı ve kar amacı gütmeyen festival sahnesinde geçen sene Türkiye’den Gaye Su Akyol da yer almıştı. 30 farklı ülkeden pek çok müzisyen ağırlayan festivalin bu seneki listesinde Foo Fighters, Moderat, Arcade Fire gibi isimler yer alıyor. Velhasıl Roskilde Haziran sonu Interrail ile Danimarka dolaylarında olmak için hayli iyi bir sebep olabilir.

Primavera Sound / İspanya

Her yıl Haziran ayının ilk haftasında İspanya’nın başkenti Barcelona’da gerçekleştirilen Primavera Sound, 2017’de 31 Mayıs-4 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek. 2001 yılından bu yana düzenlenen ve festival gibi festival dedirten Primavera Festivali her yıl Senegal’den Ukrayna’ya dünyanın pek çok yerinden pek çok ismi aynı sahnede ağırlamakla kalmıyor, farklı janrdan pek çok müzisyeni de bir araya getiriyor. Geçtiğimiz sene Selda Bağcan’ın da sahne aldığı festivalde şimdiye dek Sonic Youth’tan, PJ Harvey’e, Marianne Faithful’dan, Patti Smith’e, La Buena Vida’dan, Wu-Tang Clan’a kimler sahne almadı ki… Şehrin göbeğine entegre olmuş festival alanında kamp yapma imkanınızın da olduğunu hatırlatalım ve olur da Haziran başı Interrail treniyle Barcelona’da olursanız, festivali kaçırmayın diyelim.

Tomorrowland / Belçika

Sadece bir müzik festivali olmasının ötesinde bir muazzam bir görsel şölen olan Tomorrowland her yıl binlerce elektronik müzikseveri ağırlıyor. Biletleri satışa çıkar çıkmaz hızla tükenen dünyanın en büyük elektronik müzik festivallerinden olan Tomorrowland bu seneye özel 21-23 Temmuz ve 28-30 Temmuz tarihleri arasında olmak üzere iki hafta sonu düzenlenecek. Müziğin Disneylandı olarak da tabir edilen Tomorrowland, her ne kadar yer bulması zor olsa da, eğer başarırsanız Interrail boyunca karşınıza çıkabilecek en unutulmaz deneyimlerden biri olacaktır.

Il Palio / İtalya

Toskana Bölgesi’nin arka bahçesi Siena kentinde Ortaçağ'dan bu yana sürdürülen bir gelenek Il Palio. Şehrin meydanında düzenlenen bu at yarışı, 14. yüzyıldan bu yana kentin en önemli olaylarından biri olma özelliğini koruyor. Her sene 2 Temmuz-16 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilen festivali kente uğradığınızda kaçırmayın. Siena'da her semtin kendi rengi ve onu temsil eden bir figürü var. Palio yarışçıları da kendi semtlerine uygun renk ve simgelere göre giyiniyor. “Palli alla lunga” ya da şehrin etrafında koşmak gibi çevirebileceğimiz Palio'nun düzenlendiği Piazza eskiden ölüm dövüşlerinin ve boks maçlarının düzenlendiği bir alanmış. 1650'deki “palio alla tonda” denilen ilk modern at yarışından bu yana devam eden yarışlarda, yarışçılar meydanda üç tur dönüyorlar. Palio demek inanılmaz bir mücadele demek, çünkü sadece kazanan yarışçıya ve ata değil semte de ödül veriliyor. Önceden rezervasyon yaptırmadığınız takdirde bilet bulmanızın pek kolay olmadığı Palio yarışları alışılmış at yarışlarından farklı. Yarışta atına vuran ya da karşı tarafın atını itmeye çalışan yarışçılar derhal diskalifiye ediliyor. Muhteşem yarışın ardından ise geniş şehir meydanında muazzam bir ziyafet sunuluyor.

Avignon Tiyatro Festivali / Fransa

1947 senesinden bu yana gerçekleştirilen Avignon Tiyatro Festivali, Fransa sınırları içerisinde gerçekleştirilen en önemli kültür sanat etkinliği olma özelliğine sahip. Bu yıl 6-26 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival, Cote d’Azur Bölgesi'nin bu kendisine hayran bırakan Ortaçağ’dan kalma küçük kentini baştan aşağı bir festival mekanına dönüştürüyor. Ücretli tiyatro, dans ve performans gösterilerinin yanı sıra kentin sokaklarına da taşan etkinlikler Fransa’nın güneyinde kalan Avignon’u keşfetmek için de bir bahane. Doğrudan Interrail rotası üzerinde yer almayan fakatLyon kenti üzerinden tren aktarmasıyla hızlıca ulaşabileceğiniz Avignon’un en önemli festivalinin programına mutlaka bir göz atın.

Tour de France / Fransa

Bisiklet sporunun en prestijli yarışlarından biri olarak kabul edilen Tour de France her yıl dünyadan pek çok sporcuyu ağırlıyor. İlki 1903 senesinde gerçekleştirilen ve o günden bugüne popülaritesi katlanarak artan etkinlik, bu sene 1 Temmuz tarihinde Almanya’nın Düsseldorf kentinde başlayacak ve 23 Temmuz’da Paris’in kalbi Champs-Élysées’de son bulacak. 20. yüzyılın başlarından bugüne dünyanın en önemli spor etkinliklerinden biri olan her daim tartışmalı ve heyecanlı Fransa Bisiklet Turu rotasına Interrail yolculuğunuza çıkmadan önce bir göz gezdirin. 
 
North Sea Jazz Festival / Hollanda

1976 yılından bu yana Hollanda’nın Rotterdam kentinden düzenlenen North Sea Jazz Festival her yıl Temmuz ayının ilk haftasında gerçekleştiriliyor. Bu sene 7-9 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalin en önemli özelliği ise dünyanın en büyük caz festivali olması. Üç gün gibi kısa bir zaman dilimine sıkıştırdığı isimlerle her daim iddialı festival, blues, soul, funk, hip hop, pop gibi farklı janrdan pek çok müzisyeni ağırlıyor. Rotterdam Merkez İstasyonu’ndan metroyla erişimin mümkün olduğu festivalde ayrıca çocuklar için bir gün boyunca pek çok workshop düzenleniyor. Bu seneki programı henüz tam olarak açıklanmayan festivalde sahne alacak isimler arasında Avishai Cohen Quartet, Usher & The Roots, Norah Jones, De La Soul, Jamiroquai, The Cinematic Orchestra, Kovacs, James Carter gibi isimler sahne alacak. Temmuz ayında Interrail yapacaksanız, dünyanın en iddialı festivallerinden olan North Sea Jazz Festival’i bir günlüğüne de olsa mutlaka gidilecek yerler listenize ekleyin.

Øyafestivalen / Norveç

Indie müzikseverler için ziyafet niteliğinde olan Norveç’in güzide festivali Øyafestivalen farklı alternatif arayışında olanlar için biçilmiş kaftan. Başkent Oslo’da her yıl Ağustos ayının ilk haftasında düzenlenen ve bu sene 8-12 Ağustos tarihleri arasında müzikseverlerle buluşacak festivalin bir diğer güzel yanı ise şehrin kalbinin attığı Medieval Park’ta gerçekleştiriliyor olması. Gölün hemen yanında konumlanan festival boyunca eşsiz İskandinav coğrafyasının manzarasının tadını çıkaracak olmak ise festivalin bonusu. Bu sene yeni neslin parlayan yıldızları MacDeMarco, MØ, The xx, Lana Del Rey gibi ağırlayacak Øyafestivalen’i henüz keşfetmediyseniz Interrail ile çıkacağınız yolculuğunuzu bir fırsata dönüştürebilirsiniz.

Etiketler