Google+

Arama formu

Fes Şehir İçi Ulaşım

Fes Şehir İçi Ulaşım
hcdn.fez.net

Fes’te ulaşım aracı olarak otobüsler ve taksiler kullanılmaktadır. Otobüsler ulaşım için ucuz olsalar da kalabalık ve güvensiz olabilmektedir. Ucuz olduğu için yerel halk tarafından çok tercih edildiğinden, bazen yan kesicilik olayları yaşanabilmektedir. Ayrıca bu otobüslerin birçoğu eskidir.

  • Bilet fiyatı: 3 Dirhem

 
Turistler Fes’te en ideal ulaşım aracı olarak çoğunlukla kırmızı renkli petits taksileri tercih etmektedir. Bu taksiler en fazla 3 yolcu taşıyabilmekte ve şehir içinde hizmet vermektedirler. Fiyat olarak ucuzdurlar. Ancak şehirlerearası hizmet veren grands taksilerde, petits taksilerde bazen sizin yanınıza binecek başka müşteriler de beklemektedirler. Bu tür taksi paylaşımı Fes’te yaygın olarak uygulanmaktadır.

Taksilere binmeden öncede pazarlık yapmak ve fiyatta anlaşmak önemlidir. Çünkü turist olduğunuzu hemen anladıklarından fiyatları kabartma gibi bir eğilimleri vardır. Eğer pazarlık yapamıyorsanız en sorunsuz çözüm, bindiğinizde taksimetrenin açık olduğundan emin olmaktır.
 
 HAVALİMANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Fes’ten şehir merkezine havayoluna ait otobüslerle, şehir içi otobüslerle veya taksilerle ulaşabilirsiniz. Havayoluna ait özel otobüsler ile şehir merkezine 20 Dirhem ödeyerek ulaşabilirsiniz. 16 numaralı yerel otobüslerde şehir merkezine ulaşım verse de sefer aralıkları 30 ile 45 dakika arasında değiştiğinden pek tercih edilmemektedir.

Bir diğer ulaşım aracı olarak da grand taksileri kullanabilirsiniz. Bu taksiler şehir merkezine ulaşmanın en kolay yoludur. Binmeden önce yapacağınız bir pazarlıkla 100 dirheme, taksimetreye bağlı olarak da yaklaşık 130 Dirheme ulaşım sağlayabilirsiniz.