Fes'te Alışveriş

Fes gezinizde alışveriş de oldukça önemli bir yer kaplayacaktır. Özellikle Fes el Bali adı verilen eski şehrin o meşhur dar sokaklarında gezerken her adımda farklı bir dükkâna ya da ürüne rastlamanız mümkün. Bu bölgede 10 binden fazla dükkânın olduğu belirtiliyor. Buralarda her bütçeye uygun ürünlerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bazı ürünlerde pazarlık etmeyi becerebilirseniz hatırı sayılır bir indirim kapabilirsiniz.

Fes'te öne çıkan ilk ürün ise deri. Eski şehirde bulunan yaklaşık bin yıllık deri tabakhaneleri, hala geleneksel yöntemlerle üretime devam ediyor. Bu nedenle de bu lokasyonda birçok dericiye rastlamanız mümkün. Genellikle el yapımı olan deri ürünleri, oldukça fazla çeşide sahip. Deri çantalar, elbiseler, terlikler ve sandaletler mevcut. Derinin ardından Fes'in bir diğer geleneksel ürünü ise seramik. Kentte birçok seramik atölyesi bulunmaktadır ve birçoğu eski yöntemlerle üretim yapmaya devam etmektedir. Fes'teki alışverişiniz sırasında bu dükkânlardan çanak ve çömlek tarzındaki ürünlerden arkadaşlarınıza ve dostlarınıza hatıra olarak alabilirsiniz. Bu ikilinin dışında ahşap konusunda da oldukça şık ürünler mevcut. Yine hediyelik eşya olarak ahşap ürünlerini tercih edebilirsiniz. Eski şehir bölgesinde el yapımı halı ve kilimler de oldukça ilgi çekiyor. Ancak fiyatların bununla paralel olarak pahalı olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Pazarlık konusunda iyiyseniz, bunun en çok işe yarayacağı ürünler kesinlikle halı ve kilimlerdir. Yemeklerinde baharat kullanmayı oldukça seven Fes halkı, bu konuda da zengin çeşitleri pazarlarda sizleri bekliyor. Bunların yanı sıra argan yağı gibi doğal sağlık ürünleri ve sabun ve doğalkremler bulabilirsiniz.

Alışverişlerinizde önemli bir not ise kredi kartı konusu. Fes'te çoğu mağazada kredi kartı geçmiyor. Bu nedenle de yarı yolda kalmamak için yanınızda mutlaka yeteri miktarda nakit para bulundurun. Bazı büyük halı ve hediyelik eşya dükkânlarında ise kredi kartı geçerli oluyor. Buralarda da işlem yapılacakken kesinlikle tutarları kontrol edin ve eve döndüğünüzde kötü bir sürprizle karşılaşmayın.