Google+

Arama formu

Phnom Penh Şehir İçi Ulaşım

Phnom Penh Şehir İçi Ulaşım

Phnom Penh şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz VS Sweet Home, Good Luck Hostel, HEY YOUNG güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Treehouse City Apartments, Bellevue Serviced Apartments, iRoHa Garden Hotel & Resort. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz HH Hotel & Sky Bar, Top Banana Guesthouse & Rooftop Bar, Macro Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz 19 Happy House Backpacker, Pu Rock Hostel, The Happy House Zone tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Phnom Penh aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Phnom Penh şehir içi ulaşımı için öncelikle kendinize bir harita edinmenizi tavsiye edebiliriz çünkü şehirdeki tüm tabelalar ülkenin ana diline ait alfabeyle yazılmıştır. Ülkenin en büyük havaalanı Phnom Penh’de bulunur ve şehir merkezine 7 kilometre uzaklıktadır. Şehirde kullanabileceğiniz taksiler, minibüsler, otobüsler, tuk-tuklar ve bir tren ağı bulunmaktadır.

Otobüs: Ülkedeki otobüsler farklı şirketler tarafından işletilir. Phnom Penh Yerel Ulaşım Ağı ve GST Express hatlarını kullanabilirsiniz. Yerel ulaşım ağında kullanabileceğiniz 3 terminal bulunur. Ağ 1 Monivong’dan Okaha Suy Sophan’a, Ağ 2 Tao Khmao’dan Night Market’a, Ağ 3 Chom Chay Roundabout’dan Night Market’a gider.

Taksi: Şehirde 24 saat boyunca taksi bulunmaktadır ve sayıca herhangi bir yerde bulabileceğiniz kadarlardır. Taksiler 1 dolar’dan taksimetreyi açar ve kilometresi 1 dolar’a götürürler ama genel olarak taksi şoförlerinin tercih ettiği yolcuyu almadan önce gideceği yere göre bir ücret belirleyip taşımaktır. Phnom Penh’de kendinize şoförle birlikte gün boyunca kiralayabileceğiniz taksiler de bulunmaktadır.

Tuk-Tuk: Birçok Asya ülkesinin simgesi haline gelmiş olan bu araçlar Phnom Penh’de de en çok tercih edilen araçlardandır. Ortalama 2 kişi için olan bu moto-taksiler için önceden belirlenmiş bir fiyat olmasına rağmen binmeden önce şoförle anlaşma yaparak daha uygun bir fiyat alabilirsiniz. Kısa mesafe için ortalama 2 dolar, uzun mesafe için 3 dolar tutan tuk-tukları günlük 15 dolar gibi bir fiyata da kiralayabilirsiniz. Şehirde bir de tuk-tuklara benzeyen “cyclo” adında motorsuz araçlar vardır. Ortalama aynı fiyatlara kullanılabilir.

Motor ve bisiklet: Şehir içi ulaşımda motor ve bisiklet de kiralanabilir.


Phnom Penh Turları