Phnom Penh Şehir İçi Ulaşım

tuktuk-1643802_960_720.jpg

Phnom Penh şehir içi ulaşımı için öncelikle kendinize bir harita edinmenizi tavsiye edebiliriz çünkü şehirdeki tüm tabelalar ülkenin ana diline ait alfabeyle yazılmıştır. Ülkenin en büyük havaalanı Phnom Penh’de bulunur ve şehir merkezine 7 kilometre uzaklıktadır. Şehirde kullanabileceğiniz taksiler, minibüsler, otobüsler, tuk-tuklar ve bir tren ağı bulunmaktadır.

Otobüs: Ülkedeki otobüsler farklı şirketler tarafından işletilir. Phnom Penh Yerel Ulaşım Ağı ve GST Express hatlarını kullanabilirsiniz. Yerel ulaşım ağında kullanabileceğiniz 3 terminal bulunur. Ağ 1 Monivong’dan Okaha Suy Sophan’a, Ağ 2 Tao Khmao’dan Night Market’a, Ağ 3 Chom Chay Roundabout’dan Night Market’a gider.

Taksi: Şehirde 24 saat boyunca taksi bulunmaktadır ve sayıca herhangi bir yerde bulabileceğiniz kadarlardır. Taksiler 1 dolar’dan taksimetreyi açar ve kilometresi 1 dolar’a götürürler ama genel olarak taksi şoförlerinin tercih ettiği yolcuyu almadan önce gideceği yere göre bir ücret belirleyip taşımaktır. Phnom Penh’de kendinize şoförle birlikte gün boyunca kiralayabileceğiniz taksiler de bulunmaktadır.

Tuk-Tuk: Birçok Asya ülkesinin simgesi haline gelmiş olan bu araçlar Phnom Penh’de de en çok tercih edilen araçlardandır. Ortalama 2 kişi için olan bu moto-taksiler için önceden belirlenmiş bir fiyat olmasına rağmen binmeden önce şoförle anlaşma yaparak daha uygun bir fiyat alabilirsiniz. Kısa mesafe için ortalama 2 dolar, uzun mesafe için 3 dolar tutan tuk-tukları günlük 15 dolar gibi bir fiyata da kiralayabilirsiniz. Şehirde bir de tuk-tuklara benzeyen “cyclo” adında motorsuz araçlar vardır. Ortalama aynı fiyatlara kullanılabilir.

Motor ve bisiklet: Şehir içi ulaşımda motor ve bisiklet de kiralanabilir.