Mombasa’da Gezilecek Yerler

Tarihi yapıları, büyük ve kaliteli otelleri, denizi ve farklı yaşam tarzıyla turistlerin ilgisini çekien Mombasa’nın bir liman kenti oluşu da turizm açısından önemli bir ayrıntı.

Mombasa’da görülecek diğer yerler

Holy Ghost Katedrali, Lord Shiva Tapınağı, Swaminarayan Tapınağı, Sikh Tapınağı, Khonzi Camii.

Fort Jesus Müzesi

fort-jesus-mombasa-kenya.jpg

Hint Okyanusu kıyısındaki bu ihtişamlı hisar, aynı zamanda bir müze olarak kullanılmaktadırr. UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde olan Fort Jesus, Mombasa’nın turistler tarafından en çok ziyaret edilen yeridir. Uzun kalın duvarlara ve fresklerle süslü iç alana sahip olan hisar, 1593 yılında Portekizliler tarafından inşa edilmiştir.

Mandhry Camii

mosque.jpg

Eski şehir bölümündeki sokaklarda gezerken karşınıza çıkacak olan Mandhry Camii, her ne kadar küçük olsa da bembeyaz rengi ve farklı mimarisiyle dikkat çekmektedir. Svahili mimarisinin önemli bir örneği olan camide Arap stilinin izleri de görülüyor.

Baharat Pazarı

Mombasa-MarketHall.jpg

Eski şehrin batısında Nehru ve Langoni arasında kalan baharat pazarı, bölgenin yerel baharatlarını tatmak ya da satın almak için en ideal yerdir. Alışveriş yaparken çoğu mağazaya uğrayıp fiyat araştırması ve pazarlık yapmayı unutmayın.

Eski Mahkeme

Old_law_courst_mombasa.JPG

Nkrumah Caddesi üzerinde yer alan eski mahkeme binasının yapım tarihi 1902’dir. Şimdilerde resmi olmasa da, galeri olarak kullanılmaktadır. Binayı görmeye gelen turistlerin ilgisini çekmek isteyen yerel sanatçılar ya da okul grupları burada sergi açmaktadır.