Litvanya’nın Festivalleri

dv1810517.jpg

Litvanya’da festivaller alanlarına ve bölgelere göre ayrılmıştır. Her biri ayrı öneme sahip festivallerden halk festivalleri oldukça ilgi çekicidir. Genellikle Litvanya kültürünü, ulusal şarkılarını ve danslarını hatırlamak için düzenlenen bu etkinliklerden en önemlisi Kaziuko müge (Kaziukas Fuarı)’dır. Mart ayında düzenlenen bu festivalde el yapımı geleneksel ürünler ve halk sanatları sergilenir.

Yılın farklı zamanlarında gerçekleştirilen müzik festivalleri de Litvanya’nın önemli sembollerinden biridir. Street Music Day, Tamsta Müzik Festivali, Kaunas Caz Festivali gibi organizasyonlar müzikseverlerin yoğun ilgisiyle karşılanır. Genellikle yaz döneminde gerçekleşen bu müzik etkinliklerinin en ilgi çekici olanı ise yaz aylarının hafta sonlarında düzenlenen, antik geleneklerin ve pagan kültürünün yaşatıldığı Menuo Juodaragis’tir.

Her yılın mart ayı sonunda düzenlenen Fashion Inspection ise Vilnius’da gerçekleşen bir moda festivalidir. Alışılmış moda haftalarının dışında genç tasarımcıların çalışmalarını sergilemesine imkân tanıyan bu etkinlikte geleneksel ve modern Litvanya giyim kültürünün örneklerini görebilirsiniz.

Festivallerin büyük bölümü bahar ve yaz aylarında düzenlense de Noel döneminde büyük kentlerde düzenlenen etkinliklere de katılabilirsiniz.