Kayıp Oyuncaklar Müzesi

Rynok Meydanı’na oldukça yakın bir konumda olan Kayıp Oyuncaklar Müzesi de Lviv’de görmeniz gereken yerlerden birisidir. Burası görebileceğiniz en ilginç müzelerden biri. Alışılmış yapıda bir müze beklemeyin, bir ara sokakta, apartman önünde bırakılmış eski oyuncaklardan bahsediyoruz. Kimilerine birazcık ürkütücü gelebilir ama bu çok ilginç müzeyi görmekte fayda var.

Müzenin hikayesine değinecek olursak Vasily Petrovich yaşadığı apartmanın yakınlarında 2 tane oyuncak bulur. Bulduğu oyuncakları belki sahibi arar diye apartmanın bahçesine oyuncakları bırakır. Zamanla kaybedilen, unutulan ve bırakılan oyuncaklardan oluşan bir koleksiyon bahçede toplanır. Oyuncak bebekler, arabalar, peluşlar, müzik aletleri derken çeşit çeşit oyuncaklar bahçede birikir. 20 yıldan fazla süredir ne kadar resmî olmasa da Lviv’de turistlerin ziyaret ettiği yerlerden biri olmuştur Kayıp Oyuncaklar Müzesi.

Belli bir kategoriye göre gruplanan oyuncakları zaman zaman sahipleri geri alır. Yine de her zaman yeni oyuncaklar eklenerek kısır bir sirkülasyonla müze ziyaretçi ağırlamaya devam eder. İlk gittiğiniz zamanla bir sonraki gidişinizde bazı oyuncakları göremeyebilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri: 24 saat boyunca açık olan müzeyi dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücretsizdir.

Adres:Knyazya Leva St., 3, Lviv 79000

Yol Tarifi: High Castle’dan 300 metre ileride bulunan Kayıp Oyuncaklar Müzesi’ne yürüyerek gidebilirsiniz.

Yakın Yerler: Church of Transfiguration, Pravda B Gallery