El Salvador Hakkında Temel Bilgiler

14670507861.jpg

Orta Amerika’nın yüzölçümü bakımından en küçük ülkesi olan El Salvador, batıda Guatemala, kuzey ve doğuda Honduras ile komşudur. Güneyinde ise Büyük Okyanus vardır. 14 bölgeye ayrılmış olarak yönetilen ülkenin başkenti, aynı zamanda en yoğun nüfusuna sahip şehir olan San Salvador’dur.

Ülkenin resmi dili, yıllarca sömürgesi olduğu İspanyolların da resmi dili olan İspanyolcadır. Ancak yerli halk arasında halen Nawatya da Maya dilleri gibi eski diller de konuşulmaktadır.

Nehirleri, şelaleleri, volkanik dağları ile doğal güzellikler sunan ülkede tropikal iklim hâkimdir. Ancak diğer tropikal iklime sahip ülkelere göre daha yüksek bir konumda olduğundan, sıcaklıklar bunaltıcı seviyelere çıkmamaktadır. Ancak yağışlar sıkça görülmektedir. Bu sebeple El Salvador’a gitmek için en iyi zaman yağışların azaldığı Kasım-Nisan ayları arasındaki dönemdir. Festival meraklılarının ise ülkeyi yaz aylarında ziyaret etmesi önerilir.

Orta Amerika’nın dördüncü büyük ekonomisine sahip olan El Salvador’da turizm dışında gıda işleme, petrol, kimya, gübre, tekstil, mobilya, hafif metaller sanayii gelişmiştir ve ekonomiye katkı sağlamaktadır. Ülkenin en önemli ekonomik ürünü ise kahvedir.

Mağazalardan bir tane de olsa hediyelik ya da kullanım amaçlı alınması tavsiye edilir.

Her ne kadar El Salvador, 21. yüzyılın başlarından bu yana suç oranının arttığı, tehlikeli bir ülke olarak anılsa da, yerel halk oldukça misafirperver ve güler yüzlüdür. 6.377,195 kişilik nüfusun yaş ortalaması 26,1’dir.