Krakow Mutfağı

eat-1101439_960_720.jpg

Tarihi boyunca birçok kültürden etkilenen Polonya mutfağında Alman, Macar, Rus ve Litvanya etkilerini görmek mümkündür. II. Dünya Savaşı yıllarında yok olmaya mahkum edilmiş Polonya mutfağı zorlu şartlar altında günümüze kadar zenginliğini koruyarak gelebilmeyi başarmıştır. Polonya mutfağı ilk bakışta bizim damak zevkimize uzak gibi görünse de aslında pek çok tanıdık lezzet bulmak mümkündür. Polonya yemeklerinde patates ve lahana kullanımı oldukça yaygınken av etleri, kümes hayvanları ve tahıllar da ana yemeklerin olmazsa olmazları arasındadır. Krakow’da birbirinden farklı yemekleri deneyebileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır.

Polonya mutfağında çorbalar olmazsa olmaz bir öneme sahiptir. Soğuk kış aylarında içinizi ısıtacak çorbalardan bazıları barszcz çorbası, zurek çorbası ve rosol çorbasıdır. Krakow’da tadına mutlaka bakmanızı tavsiye ettiğimiz ana yemek ise pierogi’dir. Osmanlı mutfağında da kendisine yer bulmuş piruhiye benzeyen pierogi bir mantı çeşididir. Hem tatlısı hem de baharatlı yemeği yapılan pierogi Polonya’nın en meşhur yemeği olarak bilinmektedir. Et, patates, dut, lahana veya elma gibi farklı lezzetlerle hazırlanan pierogi’yi bizdeki mantının daha büyük porsiyonlusu olarak düşünebilirsiniz.

Krakow’da deneyebileceğiniz bir diğer meşhur lezzet ise bigos’tur. Lahana ve av eti ile hazırlanan bigos ekmeğin içi oyularak malzemelerin içine doldurulması ile servis ediliyor.

Zapiekanka ise ekmeğin üzerine mantar ve kaşar eritilerek atıştırmalık olarak sıcak sıcak tüketiliyor, malzemeler çeşitlendirilebiliyor. Obwarzanek de fırınlarda sıkça karşınıza çıkacak olan meşhur Polonya simididir. Tuzlu, baharatlı ve şekerli gibi farklı çeşitleri bulunan simiti Eski Şehir bölgesinde de rahatlıkla bulabilirsiniz. Yemek sonrası tatlı keyfi için badem, portakal kabuğu ve kuru üzümle hazırlanan makowiec’i deneyebilir, kahvenizin yanına mazurek pastasından sipariş vererek lezzet yolculuğuna çıkabilirsiniz.

Krakow’da sizler için önereceğimiz restoranlar arasında Kuchina Polska Gaska, Restauracja Starka, Klimaty Polidnia, Trezo Restauracja, Morskie Oko, Smakolyki, Zalewajka, Biala Roza, Morela, Grand Felix Restaurant bulunmaktadır. Eğer popüler bir restorana gitmeyi düşünüyorsanız birkaç gün önceden mutlaka rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz. Yemek için tercih edebileceğiniz restoranların büyük bir kısmı Eski Şehir bölgesinde toplanmıştır. Akşam geç saatlere kadar birçok restoran yemek hizmeti vermektedir.